Praktiky Přemyslovců nebyly pro slabé povahy. Vlivný rod Vršovců vyvraždili natřikrát

27. listopad 2024

Přemyslovci dokázali vybudovat český stát a udržet se v jeho čele. Jejich praktiky ale nebyly pro slabé povahy. V průběhu své vlády se museli zbavit různých konkurentů. Jednou z překážek byl rod Vršovců.

Před rokem 1000 byli Vršovci spolu s Těptici či Munici velmi mocným rodem. S Přemyslovci museli často spolupracovat, podíleli se například na vyhlazení Slavníkovců. Vzájemná rivalita ale trvala. A Přemyslovci se nakonec rozhodli Vršovce zlikvidovat. Dokonce několikrát.

K prvnímu pokusu došlo roku 1003, kdy Boleslav III. po návratu z vyhnanství dal vyvraždit velkou část rodu. Tento brutální čin vzbudil v zemi dokonce povstání. Ti, co přežili, museli roku 1014 čelit dalšímu krvavému běsnění, které nakázal kníže Oldřich.

Vraclav - pomník vyvraždění Vršovců

I po této zkáze dokázali Vršovci částečně obnovit svou moc. Třetí, zdrcující ránu pak zasadil roku 1108 kníže Svatopluk Olomoucký. Ani on sice nevyhubil celý rod Vršovců, ale zničil jejich vliv. Od té doby bylo jasné, že v Čechách může vládnout jen jeden rod: Přemyslovci.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.