Posvícení v Bánově na Slovácku

25. červenec 2020

Oslavy posvěcení kostela spojené s lidovými veselicemi prý založil už biblický král Šalamoun, který podle legendy uspořádal u příležitosti zasvěcení nového chrámu velkou hostinu.

Ze slova posvěcení vzniklo slovo posvícení, a přestože si toto slovo řada lidí spojuje s kvanty jídla a pití, pro naše předky měla hluboký význam. Hlavní roli nehrálo jídlo, ale kostel, vzájemná setkání a zpěv. A stejně tak tomu bylo 17. července v Bánově na jihovýchodním Slovácku, kde slavili 277. výročí posvěcení kostela sv. Martina a kde natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.