Poslední doškař v Česku František Pavlica

18. září 2021

V Hroznové Lhotě poblíž Strážnice se nachází slaměné království Františka Pavlici, jediného aktivního doškaře v Česku. Muž, který je zároveň výtvarníkem a litografem, už řadu let zachraňuje prastarou tradici, za což dostal od ministerstva kultury titul Nositel tradic lidového řemesla.

Došková střecha

Zpracování slámy na došky vůbec není jednoduché – je nutné na ně použít dlouhé žitné klasy, které se musí pečlivě narovnat, vyčesat, svázat do povřísel a teprve potom z nich ručně tzv. pošívat doškovou střechu.

Do práce se slámou je zapojena celá rodina Pavlicových, protože ze slámy vyrábějí také věnce. Jaké to je být posledním doškařem u nás a v čem spočívá kouzlo této čistě přírodní střešní krytiny, rozšířené po celé Evropě? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.