Poklady ze schránky z Riegrovy sochy v Semilech. Mince, noviny, zprávy

11. říjen 2018

Nevábnou hmotu z devadesát let staré schránky z Riegrovy sochy v Semilech proměnily restaurátorky Státního a okresního archivu v Liberci v zajímavý dokumentační materiál.

Historici a památkáři byli zpočátku dost zklamaní, když světlo světa spatřila místo očekávaných dobových svitků a předmětů nevábná promoklá hmota. Pomohla ale voda, pár chemikálií a ostré skalpely.

„Z jakého je to roku? 1926. Je to svatý Václav. A nápis: Nenech zahynouti nám ni budoucím,“ čtou restaurátorky Jana Chocholoušková a Dagmar  Jelínková. Z hmoty vypreparovaly medaile a dobové mince.

Jsou to pětikoruny, dvoukoruny, koruny, padesátníky, dvacetikoruny, desetníky. Zvláštní žlutou minci zkoumá i ředitel semilského archivu Pavel Jakubec. „To není mince, protože tam není žádná nominální hodnota. I  u té pamětní mince se dává hodnota,“ říká.

Jana Chocholoušková začala skalpelem postupně hmotou doslova listovat, objevují se 90 let staré noviny Národní politika s portrétem významného státníka Františka Ladislava. Riegra, semilského rodáka. Je to doslova zázrak, co restaurátorky dokážou z původně nesympatické a nevonící hmoty dostat.

Objevily se  i zprávy z tehdejších škol. Například krasopisně napsaný citát  „V práci a vědění je naše spasení“. Představily se tak žákyně dívčí školy v Semilech. A skalpel se zarývá hlouběji. Restaurátorky vidí rozmočený pergamen, po promytí čistou vodou jsou  čím dál zřetelnější číslice 80 tisíc a text.

„Vypadá to, že se tam píše o tom, že se na Riegrův pomník dělala sbírka a tolik se vybralo nebo tolik ta socha stála,“ uvažuje nahlas Pavel Jakubec.

Tenhle dobový dokument se podle něho podaří zrestaurovat Mince bude možné po očištění vystavit. Dobové noviny, plakáty a další tiskoviny jsou ale v tak špatném stavu, že se je nepodaří zachránit.

zdroj: Ivana Bernáthová
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.