Pod šable! aneb Vitajte na fašanku!

Je únor a pomalu nastává čas masopustu. Na jihovýchodě Moravského Slovácka, v Bílých Karpatech poblíž moravsko-slovenské hranice, se masopustu říká fašank a je charakteristický typickými písněmi, které se jindy a jinde nezpívají, a především specifickými mužskými tanci s meči a šavlemi.

Původní podoba fašanku z přelomu 18. a 19. století se dochovala především v obcích Strání, Bystřice pod Lopeníkem a Komňa. V každé obci má mečový tanec jinou podobu a jinak se také říká mužům, kteří je tančí: na Strání jsou to Fašančáré, v Komni Skakúni, v Bystřici pod Lopeníkem Bobkovníci, jinde Podšabláré.

Písemné prameny o mužských mečových tancích jsou z konce 18. století a podle etnografů vznikly jako zvláštní mix obětních obřadů, dvorních turnajů a dovednostních soubojů strážců moravsko-uherské hranice.

Vitajte na fašanku!

V obci Strání se dokonce tanec zvaný „Pod šable“ udržel natolik intenzivně, že dal vzniknout mezinárodnímu fašankovému festivalu. Hrávají na něm cimbálové muziky Olšava z Uherského Brodu a Strýci ze Strání.

Po stopách divokých mužských mečových tanců se do Bánova, Bystřice pod Lopeníkem, do Komně a na Strání vypravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio