Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

František Kinský: „Který zámek, hrad či historický objekt je na řece Orlici nejhezčí? Všechny!“

Shrnutí letního putování po zámcích a hradech na Orlici s Františkem Kinským v Kostelci nad Orlicí a profesorem Petrem Vorlem z Univerzity Pardubice v podhradí u Zámku Pardubice. To není chyba, jak uslyšíte, skutečně v pohradí u zámku.

Rohodli jsme se zakončit náš letní rozhlasový speciál "Na cestách s Petrem Voldánem" tam, kde jsme na počátku července začínali. Byli jsme proto opět hosty Františka Kinského na jeho Novém zámku v Kostelci nad Orlicí.

Moderátor opět v pyžamu

Ale díky rozhlasové technice si odskočíme i k rozhovoru s historikem, prorektorem Univerzity Pardubice Petrem Vorlem. To proto, abychom zasadili zámky a hrady na Orlici do kontextu důležitých staveb své doby u nás.

A seriálu o zámcích a hradech na Orlici je konec

A nejen to. Jak můžete vidět třeba i na fotografiích, například připomínka flanelových stěn na zámku v Častolovicích Františka Kinského docela překvapila...

Který je nejhezčí? Všechny

Pochopitelně jsem jako odpověď na otázku, který zámek či hrad je z námi navštívených historických objektů na Orlici nejhezčí, nečekal od majitele Nového zámku v Kostelci nad Orlicí jinou reakci, než tu, že nedovede vyzvednout jeden na úkor těch ostatních.

Čtěte také

Každý ze zámků a hradů má nejen svoje kouzlo, ale i nejednu originalitu, jakou jinde nenajdete. Byl jsem rád, že jsme pro Františka Kinského - jako asi i pro vás posluchače - objevili například obrázek, který je dílem Marie Terezie. Prý se za ním na zámek Častolovice musí vypravit.

Ale zmínili jsme opakovaně i ohromný zvon Kryštov ze zvonice u zámku Rychnov nad Kněžnou. Tím spíš, že - jak vám prozradí majitel zámku kosteleckého - tam žádný zvon nemají.

Význam Pernštejnů nejen pro region

Rozhlasová technika nám umožňuje trochu "čarovat". A tak si v poslední části seriálu odskočíme na chvilku i do Pardubic.

Čtěte také

Nasměrovala nás tam totiž připomínka rodu Pernštejnů, na který jsme narazili hned na několika místech našeho putování s rozhlasovým mikrofonem.

A když Pernštejnové, tak jedině za historikem, prorektorem Univerzity Pardubice prof. Petrem Vorlem.

Odborník na historii šlechtických rodů nám potvrdil v pardubickém podzámčí i podhradí zároveň, co jsme už v seriálu řekli. Že totiž rod Pernštejnů znamenal hodně jak pro východní Čechy, tak pro celou zemi.

Poklady z kufříku

Ani v Pardubicích, jako při celém putování zámky a hrady na Orlici, nemohl chybět můj cestovatelský kufřík. A z něj jsem profesora Petra Vorla trochu překvapil čokoládovým pokladem v truhle z hradu Potštejn a později na stůl vysypanými nejrůznějšími mincemi.

Na cestách - zámek Pardubice

Jak jsem ale tušil, pro vášnivého numismatika byla naše "amatérská" sbírka mincí hodnoty nicotné. Nicméně, jak uslyšíte, pan profesor umí velice zajímavě spojit poklady z pověstí a skutečné nálezy mincí i se zámky a hrady. Včetně těch "našich" na Orlici.

Klíč a zvonec nakonec

Po krátkém výletu z Kostelce nad Orlicí za Pernštejny a poklady s Petrem Vorlem na zámek v Pardubicích se ještě k závěrečné tečce rozhlasového letního seriálu vrátíme za Františkem Kinským.

Čtěte také

Tam, kde naše putování začalo, v zrcadlovém sále nového zámku, jsme vrátili symbolický starý klíč od osmi zámků a hradů na Orlici do kufříku, zazvonil náš malý zvonec a seriálu je konec.

Uzavřeme ho s vámi v pondělí posledního září jako vždy po 18:00 na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Českého rozhlasu Pardubice.

Tak si talk show "Na cestách s Petrem Voldánem" nalaďte nebo najděte v audio archivu. A hned za týden se už můžete těšit na cestování s legendárním "náčelníkem" Miloslavem Stinglem.

Váš Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.