Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici
Málem druhý Karlštejn, Tři mušketýři, střelba z kuše a střídání rodů. Hrad Litice nad Divokou Orlicí
Možná rodiště Jiřího z Poděbrad, málem druhý Karlštejn, střelba z kuše i luku, středověké opevněné sídlo, vězení husitského kněze Korandy, spojení s pány z Lipé, Kunštátu, Kalem IV. i Pernštejny nebo rodem Bubnů - to všechno, ale také středověká kadibudka, jsou zajímavosti spojené s hradem Litice.
Sedmou zastávkou našeho letního putování po zámcích a hradech na Orlici je hrad Litice. Na středověké opevněné sídlo nad Divokou Orlicí jsme se s rozhlasovým mikrofonem pořadu "Na cestách" vypravili tentokrát do Pardubického kraje, mezi města Žamberk a Vamberk.
Královské Litice
Jak uslyšíte také od našeho hostitele, správce a kastelána hradu Dalibora Urbana, svého času na Liticích pobýval i šlechtic Vilém Boček z Kunštátu a Poděbrad. Mimo jiné zrovna také v době, kdy se mu narodil syn - budoucí český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad a tak se říká, že se Jiří mohl narodit právě na Liticích.
V každém případě ale právě za Jiřího z Poděbrad prožíval hrad svoji zlatou éru. Litice měl rád a údajně měl uvažovat také o uchovávání Zemských desek a Korunovačních klenotů právě na Liticích, které přebudoval na jednu z nejmohutnějších středověkých pevností.
Střídání rodů v sídle nad Divokou Orlicí
I když se nakonec úschovnou pro klenoty hrad Litice nestal, nikterak mu to na zajímavosti ani důležitosti pro naše dějiny neubralo.
Čtěte také
S Daliborem Urbanem jsme si postupně jak u bran, tak na nádvoří či přímo v útrobách hradu připomínali pány z Lipé, Pernštejny, Karla IV., už zmíněné zlaté časy Litic za Jiřího z Poděbrad, pány z Bubna i rod Parishů.
Leccos lze vyčíst z kamene zdí hradu i jeho zřícenin, z pískovcového erbovního reliéfu, mnohé připomenou i cimbuří a střílny. Když už jsme u těchto atributů historických časů válečnických, trochu je občas na Liticích připomínají i střelci z luků a kuší.
Kuše na Liticích i ve Třech mušketýrech
Byl tu mezi nimi i Ladislav Kácha, od kterého jsem si pro natáčení pořadu "Na cestách" tentokrát vypůjčil kuše - zbraně, jejichž repliky vyrábí v Čáslavkách nedaleko Jaroměře. Na fotografiích můžete jeho obdivuhodné kousky vidět a já vám prozradím zajímavost, která mimo jiné v pondělním pořadu také zaznívá.
Kuše z dílny Ladislava Káchy drží v ruce při jedné z půtek i mušketýři z americké verze slavného filmu "Tři mušketýři". Až ho uvidíte, dejte si pozor na přestřelku na tržnici a nebo si pohlídejte kuši Ladislava Káchy v pohádce Řachanda. Tam ji má Bolek Polívka.
Sídlo i vězení, Koranda i Karažihovej
Hrad Litice vám ale představíme v pokračovaní letního seriálu na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice nejen jako šlechtické sídlo.
Jeho zdi byly i vězením - byť skoro "fešáckým", jak uslyšíte - třeba pro husitského kněze Václava Korandu, což popsal literárně i Alois Jirásek v románu "Konec a počátek".
Hrad Litice má ale i historku zlodějského poustevníka podivného jména Karažihovej. Také o ném uslyšíte v reportážím putování hradem s kastelánem Daliborem Urbanem.
Tajemné dveře a za nimi - kadibudka
V gotických prostorách mě ale zaujaly i zvláštní dveře. Že by to byl onen pověstný "prevét"?
Byl to opravdu vstup na středověkou toaletu, budku, zavěšenou na zdivu hradu. Malé arkýře na krakorcích, to byl soukromý prostor šlechty, jakýsi suchý záchod, kadibudka.
O vše se v nich postarala gravitace a volný pád - jen se nesměly prevéty stavět nad sebou...
Mimochodem, nejstarší zachovaný mají na hradě Přimda v okrese Tachov. Nu a pokud vám to slůvko prevét snad připomíná nadávku - že je někdo "prevít", pak to sedí. Člověk se občas projevuje i jako, s prominutím - hajzlík...
Z Litic do Opočna
Jak je tedy asi patrné, dozvíte se při našem sedmém pokračování cesty po zámcích a hradech na české Loiře - tedy na Orlici - opět spoustu zajímavostí, které jinde nenajdete. A už teď se můžete těšit na destinaci poslední.
V osmém pokračování vás s mikrofonem pozveme k návštěvě zámku Opočno. Kromě jiného to bude i malý výlet do Afriky, ale nechte se překvapit. Nejprve s vámi budeme v obvyklém čase pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" po 18:00 v pondělí 17. srpna na hradě Litice.
Litice
jsou zřícenina hradu na zalesněném návrší nad obcí Litice nad Orlicí, asi 7 km západně od města Žamberka. Hrad je přístupný veřejnosti, je majetkem České republiky a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.
Takže stačí naladit Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice.
Petr Voldán
Související
-
Zámky na Orlici, to je francouzský fenomén na české řece. Víte, kudy teče česká Loira?
Cestovat a poznávat krásy našeho kraje můžeme celý rok. My se dnes zatouláme do podhůří Orlických hor, kde celou řadu památek propojuje řeka Orlice.
-
Diana Sternbergová vložila své vzpomínky do obnovy renesanční perly pod Orlickými horami
Prázdniny klepou na dveře! Jak jsou na ně a hlavně na prázdninové návštěvníky připraveni na zámku v Častolovicích? Na to se dnes zeptáme zámeckého správce Zdeňka Bachmana.
-
Sedm ojedinělostí, které nejsou nikde na světě, najdete na zámku Doudleby nad Orlicí z 16. století
Dnes se s Českým rozhlasem Hradec Králové podíváte do Doudleb nad Orlicí, kde stojí krásný, renesanční zámek, který patří po mnoho staletí rodu Bubnů z Litic.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.