Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Málem druhý Karlštejn, Tři mušketýři, střelba z kuše a střídání rodů. Hrad Litice nad Divokou Orlicí

Možná rodiště Jiřího z Poděbrad, málem druhý Karlštejn, střelba z kuše i luku, středověké opevněné sídlo, vězení husitského kněze Korandy, spojení s pány z Lipé, Kunštátu, Kalem IV. i Pernštejny nebo rodem Bubnů - to všechno, ale také středověká kadibudka, jsou zajímavosti spojené s hradem Litice.

Sedmou zastávkou našeho letního putování po zámcích a hradech na Orlici je hrad Litice. Na středověké opevněné sídlo nad Divokou Orlicí jsme se s rozhlasovým mikrofonem pořadu "Na cestách" vypravili tentokrát do Pardubického kraje, mezi města Žamberk a Vamberk.

Královské Litice

Jak uslyšíte také od našeho hostitele, správce a kastelána hradu Dalibora Urbana, svého času na Liticích pobýval i šlechtic Vilém Boček z Kunštátu a Poděbrad. Mimo jiné zrovna také v době, kdy se mu narodil syn - budoucí český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad a tak se říká, že se Jiří mohl narodit právě na Liticích.

Panovníkem, proti kterému papež vyhlásil křižáckou výpravu, byl český král Jiří z Poděbrad

V každém případě ale právě za Jiřího z Poděbrad prožíval hrad svoji zlatou éru. Litice měl rád a údajně měl uvažovat také o uchovávání Zemských desek a Korunovačních klenotů právě na Liticích, které přebudoval na jednu z nejmohutnějších středověkých pevností.

Střídání rodů v sídle nad Divokou Orlicí

I když se nakonec úschovnou pro klenoty hrad Litice nestal, nikterak mu to na zajímavosti ani důležitosti pro naše dějiny neubralo.

Čtěte také

S Daliborem Urbanem jsme si postupně jak u bran, tak na nádvoří či přímo v útrobách hradu připomínali pány z Lipé, Pernštejny, Karla IV., už zmíněné zlaté časy Litic za Jiřího z Poděbrad, pány z Bubna i rod Parishů.

Leccos lze vyčíst z kamene zdí hradu i jeho zřícenin, z pískovcového erbovního reliéfu, mnohé připomenou i cimbuří a střílny. Když už jsme u těchto atributů historických časů válečnických, trochu je občas na Liticích připomínají i střelci z luků a kuší.

Kuše na Liticích i ve Třech mušketýrech

Byl tu mezi nimi i Ladislav Kácha, od kterého jsem si pro natáčení pořadu "Na cestách" tentokrát vypůjčil kuše - zbraně, jejichž repliky vyrábí v Čáslavkách nedaleko Jaroměře. Na fotografiích můžete jeho obdivuhodné kousky vidět a já vám prozradím zajímavost, která mimo jiné v pondělním pořadu také zaznívá.

Kuše a jejich výrobce - Ladislav Kácha řečený "Indián"

Kuše z dílny Ladislava Káchy drží v ruce při jedné z půtek i mušketýři z americké verze slavného filmu "Tři mušketýři". Až ho uvidíte, dejte si pozor na přestřelku na tržnici a nebo si pohlídejte kuši Ladislava Káchy v pohádce Řachanda. Tam ji má Bolek Polívka.

Sídlo i vězení, Koranda i Karažihovej

Hrad Litice vám ale představíme v pokračovaní letního seriálu na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice nejen jako šlechtické sídlo.

Co je to prevét?

Jeho zdi byly i vězením - byť skoro "fešáckým", jak uslyšíte - třeba pro husitského kněze Václava Korandu, což popsal literárně i Alois Jirásek v románu "Konec a počátek".

Hrad Litice má ale i historku zlodějského poustevníka podivného jména Karažihovej. Také o ném uslyšíte v reportážím putování hradem s kastelánem Daliborem Urbanem.

Tajemné dveře a za nimi - kadibudka

V gotických prostorách mě ale zaujaly i zvláštní dveře. Že by to byl onen pověstný "prevét"?

Dveře k prevétu na hradě Litice

Byl to opravdu vstup na středověkou toaletu, budku, zavěšenou na zdivu hradu. Malé arkýře na krakorcích, to byl soukromý prostor šlechty, jakýsi suchý záchod, kadibudka.

O vše se v nich postarala gravitace a volný pád - jen se nesměly prevéty stavět nad sebou...

Mimochodem, nejstarší zachovaný mají na hradě Přimda v okrese Tachov. Nu a pokud vám to slůvko prevét snad připomíná nadávku - že je někdo "prevít", pak to sedí. Člověk se občas projevuje i jako, s prominutím - hajzlík...

Z Litic do Opočna

Jak je tedy asi patrné, dozvíte se při našem sedmém pokračování cesty po zámcích a hradech na české Loiře - tedy na Orlici - opět spoustu zajímavostí, které jinde nenajdete. A už teď se můžete těšit na destinaci poslední.

V osmém pokračování vás s mikrofonem pozveme k návštěvě zámku Opočno. Kromě jiného to bude i malý výlet do Afriky, ale nechte se překvapit. Nejprve s vámi budeme v obvyklém čase pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" po 18:00 v pondělí 17. srpna na hradě Litice.

Litice
jsou zřícenina hradu na zalesněném návrší nad obcí Litice nad Orlicí, asi 7 km západně od města Žamberka. Hrad je přístupný veřejnosti, je majetkem České republiky a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.

Takže stačí naladit Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.