Petr Jablonský: Dnes je hodně bavičů a málo komiků. Chybí mi inteligentní humor s dobrými pointami

25. říjen 2022

Petr Jablonský je moderátor, textař, ale především imitátor hlasů českých celebrit a politiků. Momentálně ale žádný hlas nepiluje. „Čekám, jak dopadnou prezidentské volby. Prezidenta musí mít ve svém repertoáru každý imitátor,“ říká v pořadu Alex a host.

Kdyby volby vyhrál Andrej Babiš, tak bych to měl bez práce, protože jeho hlas už umím,“ říká a srovnává jeho hlas s Petrem Fialou. „Musím říct, že u pana Fialy to byla jednodušší práce. Pan Babiš je košatější osobnost, tam bylo i víc legrace.“

Známý imitátor si pamatuje i hlasy, které už třeba nejsou tolik v kurzu. „Většinou si je žádají lidé na vystoupeních. Někteří chtějí udělat třeba Sládka nebo paní Buzkovou, tu třeba chtějí velice často.“

V jeho repertoáru je například i hlas Gustava Husáka. „To byl hlas, který jsem doplnil až mnohem později. Inspiroval mě k tomu seriál Tlučhořovi, kde se Gustav Husák objevil v podání Oldřicha Kaisera. Já ho tedy začal původně dělat podle něj.“

Inteligentní humor

Kromě politiků rád imituje i své oblíbené komiky, třeba Slávka Šimka nebo Felixe Holzmanna. „Vzpomínám na ně s velkou láskou, protože to byly osobnosti, které mě k imitování přivedly. Dělaly scénky, které mě dostaly už v mých deseti letech, a já toužil lidi rozesmívat tak jako oni. Dělali inteligentní humor a zároveň přístupný všem, nebylo to hloupé a mělo to pointy. A to mi dneska moc chybí, humor často nemá pointu a je vulgární.“

„Dnes je moc bavičů a málo komiků. Zmíním třeba Oldřicha Kaisera nebo Jiřího Wimmera. To jsou lidé, kteří to zahráli. Ostravu dneska nezarecituje bavič. Pravda je, že dnes ani není pořádně prostor, kde by se komici mohli předvést, protože v televizi nejsou ani zábavní pořady.“

„I já jsem se vždycky snažil dávat do svých postav nějaké herectví. Hodně jsem ty osoby nakoukával, a pak se do nich pustil. Mně se třeba moc líbilo, jak Vláďa Javorský ztvárnil Vlastu Buriana v Bohémě. To je ukázka toho, že to nebyla žádná imitace. Přiblížil se i té osobnosti, vystihnul ji fantasticky.“

Být sám za sebe

Přestože umí napodobit nespočet hlasů, vracet se k tomu svému mu nedělá problém. „Naopak se těším, že si odpočinu. Kamkoli přijdu, tak se očekává, že bude nějaká legrace. Je to součást práce a já jsem rád, když se lidi baví, ale někdy je člověk taky unaven a není mu hej. Pak jsem rád, když zábava skončí a můžu být sám za sebe.“

Alex Mynářová a Petr Jablonský

Napodobování hlasů se u nás věnuje několik lidí, přesto se neberou jako konkurence. „Každý totiž děláme něco jiného. Zdeněk Izer dělá spíš parodie, zpívá. S Petrem Martinákem jsme dokonce kolegové v divadle. A stává se třeba i to, že když jeden nemůže, tak dohodí práci kolegovi.“

Za sebou má sice tisíce vystoupení, ale jak sám říká, trému má pořád. „Trémista jsem odjakživa, zvlášť, když mám mluvit sám za sebe. Jsem totiž zvyklý mluvit pořád za ty osobnosti,“ dodává s úsměvem.

Jakou má povahu? A má raději město nebo život na vesnici? Čemu se aktuálně věnuje a jak se mu daří v textování? Chce po něm imitace i jeho nejbližší okolí? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.