Peltovo údajné naléhání kvůli dotaci: „Tohle kdybyste mi nedali, tak umřu“

Miroslav Pelta uměl svůj údajný vliv na porcování sportovních dotací obratně zobchodovat, napsali detektivové do dokumentu, který prostudoval Radiožurnál. Díky blízkému vztahu s náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou určoval, komu stamiliony přitečou a tím si údajně upevňoval pozici v čele českého fotbalu. Mimo to ještě získával přízeň vlivných, ale taky zajišťoval sponzorské dary pro svůj fotbalový klub v Jablonci, jak kriminalisté ilustrují na konkrétním případu.

Letos 24. ledna Pelta na Kratochvílovou naléhal, aby ministerstvo školství přikleplo dotaci pro fotbalový klub v Hodoníně. Policejní odposlechy doslova zaznamenaly tato Peltova slova: „Tohle kdybyste mi nedali, tak umřu.“ Na mysli měl údajně peníze na rekonstrukci hodonínského stadionu.

V čele fotbalového klubu jihomoravského města totiž stojí šéf těžařské společnosti MND Zbyněk Parma a jeho podřízený Pavel Kotásek. Firma MND je zároveň jedním z hlavních sponzorů FK Jablonec, který Peltovi zčásti patří.

Peníze od sponzorů za dotace

„Šetřením bylo zjištěno, že Pelta byl s vedením společnosti MND v telefonickém i osobním kontaktu a se zástupci klubu FK Jablonec telefonicky řešil částky, které MND Jablonci zasílala,“ píší kriminalisté v dokumentu, který získal Radiožurnál. Jinými slovy: fotbalový boss si podle nich hodlal prostřednictvím manipulací s dotacemi zajistit sponzorské peníze pro svůj fotbalový klub.

Více se dočtete na zpravodajském portálu Českého rozhlasu iROZHLAS.cz.

autor: ogo
Spustit audio