Peltovo údajné naléhání kvůli dotaci: „Tohle kdybyste mi nedali, tak umřu“

12. květen 2017

Miroslav Pelta uměl svůj údajný vliv na porcování sportovních dotací obratně zobchodovat, napsali detektivové do dokumentu, který prostudoval Radiožurnál. Díky blízkému vztahu s náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou určoval, komu stamiliony přitečou a tím si údajně upevňoval pozici v čele českého fotbalu. Mimo to ještě získával přízeň vlivných, ale taky zajišťoval sponzorské dary pro svůj fotbalový klub v Jablonci, jak kriminalisté ilustrují na konkrétním případu.

Letos 24. ledna Pelta na Kratochvílovou naléhal, aby ministerstvo školství přikleplo dotaci pro fotbalový klub v Hodoníně. Policejní odposlechy doslova zaznamenaly tato Peltova slova: „Tohle kdybyste mi nedali, tak umřu.“ Na mysli měl údajně peníze na rekonstrukci hodonínského stadionu.

V čele fotbalového klubu jihomoravského města totiž stojí šéf těžařské společnosti MND Zbyněk Parma a jeho podřízený Pavel Kotásek. Firma MND je zároveň jedním z hlavních sponzorů FK Jablonec, který Peltovi zčásti patří.

Peníze od sponzorů za dotace

„Šetřením bylo zjištěno, že Pelta byl s vedením společnosti MND v telefonickém i osobním kontaktu a se zástupci klubu FK Jablonec telefonicky řešil částky, které MND Jablonci zasílala,“ píší kriminalisté v dokumentu, který získal Radiožurnál. Jinými slovy: fotbalový boss si podle nich hodlal prostřednictvím manipulací s dotacemi zajistit sponzorské peníze pro svůj fotbalový klub.

Více se dočtete na zpravodajském portálu Českého rozhlasu iROZHLAS.cz.

autor: ogo
Spustit audio