Pejskařům přibyla nová povinnost, musí nechat své psy očipovat. Bolí to?

24. říjen 2019

Povinné označení elektronickým čipem přikazuje zákon od 1. ledna 2020. Ceny čipů začínají na 200 korunách; levnější čipy mohou způsobit problém.

Majitelé psů přicházejí do veterinárních ordinacích po celém Česku, aby své „nejlepší přátele“ nechali očipovat. Nová povinnost se týká všech zvířat, výjimku mají jen ta, která mají jasně čitelné tetování provedené před 3. červencem 2011. Štěňata musí čip dostat nejpozději při prvním očkování proti vzteklině.

Povinné označení psů má usnadnit jejich evidenci, umožnit kontrolu v takzvaných množírnách a může pomoci i při hledání ztracených zvířat. Schází ale zatím jednotný centrální registr čipů, jaké mají například na Slovensku. V Česku je databází hned několik a pro majitele psů je zápis do nich zatím nepovinný. S povinnou registrací čipů a jejich jednotnou databází se v Česku počítá nejdříve za dva roky.

autor: Lucie Fürstová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.