Pejskařům přibyla nová povinnost, musí nechat své psy očipovat. Bolí to?

24. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Veterinář aplikuje psovi mikročip

Povinné označení elektronickým čipem přikazuje zákon od 1. ledna 2020. Ceny čipů začínají na 200 korunách; levnější čipy mohou způsobit problém.

Majitelé psů přicházejí do veterinárních ordinacích po celém Česku, aby své „nejlepší přátele“ nechali očipovat. Nová povinnost se týká všech zvířat, výjimku mají jen ta, která mají jasně čitelné tetování provedené před 3. červencem 2011. Štěňata musí čip dostat nejpozději při prvním očkování proti vzteklině.

Povinné označení psů má usnadnit jejich evidenci, umožnit kontrolu v takzvaných množírnách a může pomoci i při hledání ztracených zvířat. Schází ale zatím jednotný centrální registr čipů, jaké mají například na Slovensku. V Česku je databází hned několik a pro majitele psů je zápis do nich zatím nepovinný. S povinnou registrací čipů a jejich jednotnou databází se v Česku počítá nejdříve za dva roky.

Samotné čipování nebolí, přesvědčila se o tom sama majitelka pejska Kateřina Wendlerová
Čip se aktivuje po přiložení čtecího zařízení
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.