Pečivo podraží. Úroda pšenice je kvůli suchu menší než loni

7. srpen 2018

Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám vzrostla cena pšenice proti květnu a červnu až o pětinu. Zdraží tedy i pečivo a výrobky z pšenice.

Počasí má vliv i na nižší úrodu obilovin. Třeba ozimé pšenice se podle Českého statistického úřadu sklidí o 380 tisíc tun méně než loni. Kvůli menší sklizni proto rostou ceny, říká předseda Společenstva mlynářů a pekařů Jaroslav Chochole.

„Tím, jak se urodilo u nás méně, urodilo se i v Německu a začali sem jezdit nákupčí, kteří začali nakupovat potravinářskou pšenici a tím se zvýšila cena,“ vysvětlil pro Český rozhlas.  

Na pultech obchodů se to podle předsedy Asociace českého tradičního obchodu Zdeňka Juračky projeví až se zpožděním.

„Zdražení pečiva je celkem pochopitelné, protože ceny jdou nahoru. Domnívám se, že do jednoho měsíce se pohnou i ceny v maloobchodě.“

O kolik by mohlo pečivo zdražit, Juračka nedokáže odhadnout. Zemědělci zatím čerpají ze starých zásob, navýšení cen promítnou, až pšenici doprodají.

Žně v ČR jsou prakticky u konce, zbývá sklidit posledních sedm procent ploch obilovin a procento řepky, uvedlo v úterý ministerstvo zemědělství. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy bude horší úroda obilovin kvůli suchu v západní Evropě, na Ukrajině i v Rusku, výkupní cena pro zemědělce by tak podle něj mohla být dobrá.

autor: zus | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio