Padesátka záložáků se v Liberci připravovala na cvičení aktivních záloh v Libavé

21. březen 2016

Padesátka mužů a dvě ženy v aktivní záloze se v Liberci připravovali na cvičení aktivních záloh v Libavé. Má být největší v historii a liberečtí na něm od 14. dubna stráví devět dní. V budově Krajského vojenského velitelství si už zkontrolovali výstroj a výzbroj. A vyslechli si i novinky k novele branného zákona.

„Vždy jsem tíhnul k armádě. Odsloužil jsem si základní vojenskou službu. V roce 2003 jsem se přihlásil na dobrovolné cvičení. Tam mi bylo sděleno, že se budují aktivní zálohy. Rovnou jsem se přihlásil. Mluví se o tom, že si plníme svoji povinnost, ale já si myslím, že si plníme hlavně svoje právo,“ říká příslušník aktivních záloh Jindřich Fric.

Z České Lípy přijel i Miroslav Peša: „Máme komplexní výcvik od zdravovědy, přes chemickou, střeleckou průpravu, topografii. Všechny věci, které musí každý voják znát.“

Výcvik berou příslušníci aktivních záloh jako samozřejmost. Stěžují si ale na to, že současná legislativa jim brání v jejich aktivním nasazení v praxi. Příkladem jsou povodně v roce 2013, kdy si museli vzít v zaměstnání dovolenou.

„Byli jsme tam dobrovolně, působili jsme tam několik dní. Myslím, že s námi byli spokojeni. Střežili jsme v noci vesnici Křešice, přes den se pomáhalo vyklízet,“ říká Peša.

Podle praporčíka Marka Breznaye z Krajského vojenského velitelství v Liberci je použití aktivních záloh podmíněné tím, že armáda je podle zákona musí měsíc před nasazením obeslat. Když dojde k nějaké živelní pohromě, musí se to řešit hned, a proto nasadí profesionály.

Členové aktivních záloh proto zvažují, že osloví některého z poslanců, aby branný zákon pozměnili.

autor: Eva Malá
Spustit audio