Pacienti s otravou krve z Frýdlantu zůstávají na intenzivní péči

30. listopad 2018

Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu, je stabilizovaný.

V režimu intenzivní péče v liberecké nemocnici ale ještě několik dnů zůstanou, potvrdil primář Anesteziologicko resuscitačního oddělní (ARO) v Liberci Dušan Morman. Po operaci ve Frýdlantu se náhle zhoršil zdravotní stav u devíti pacientů, ve vážném stavu je převezla záchranná služba. Osm je v nemocnici v Liberci, jeden v Jablonci.

Mimo oddělení ARO a JIP je zatím jeden z devíti hospitalizovaných, leží v liberecké nemocnici. Ostatní nadále potřebují intenzivní péči. „Jejich stav je stabilizovaný, nicméně nadále vyžadují pobyt na jednotce intenzivní péče. Bude to trvat přes víkend,“ řekl Morman.

Co otravu způsobilo, se zatím neví. První výsledky rozborů budou možná už pozdě odpoledne, Morman ale předpokládá, že budou spíše až po neděli. Podle ministerstva zdravotnictví je pravděpodobnou příčinou otravy kontaminace nebo závadné složení anestetika. Případem se zabývá i policie.

Příznaky otravy má devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

„Považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by šlo o selhání zdravotnického personálu,“ uvedla už ve čtvrtek mluvčí frýdlantské nemocnice Dita Fuchsová. Před všemi operacemi podle ní prošly přístroje i podávané látky standardními testy.

Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu. Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít, a zajistit tak zdravotní péči zhruba pro 25 tisíc obyvatel Frýdlantského výběžku.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související