Ottova vyhlídka nese jméno po řeckém králi. Najdete ji v lese nad Karlovými Vary

4. leden 2025

Ottova vyhlídka patří mezi méně známé výletní cíle návštěvníků Karlových Varů. Nachází se v lázeňských lesích na vrcholu Ottovy výšiny v nadmořské výšce 602 metrů. Původně se toto místo nazývalo Orientační výšina. Po návštěvách řeckého krále Otty I. bylo ale přejmenováno na jeho počest. Vyhlídka nabízí nádherný panoramatický pohled na Karlovy Vary a okolní krajinu.

Dominantou Ottovy výšiny je Ottův sloup, známý také jako Ottův pomník či obelisk. Žulový sloup byl postaven v roce 1852 na počest řeckého krále Otty I., který město navštívil několikrát během svého života. Na vrcholu sloupu je umístěna koule se zlacenou hvězdou, která symbolizuje královu důležitost a význam jeho návštěv pro lázeňské město.

Otto I., první král samostatného Řecka po jeho osvobození z turecké nadvlády v roce 1830, byl mladším synem bavorského krále Ludvíka I. Karlovy Vary navštívil celkem pětkrát v letech 1836, 1852, 1856, 1864 a 1865. Během svých pobytů si získal sympatie místních obyvatel svou vlídností a štědrostí.

Okolní krajina Ottovy vyhlídky je charakteristická hustými lesy a bohatou sítí turistických stezek. Cesty vás zavedou nejen k této vyhlídce, ale i k dalším zajímavým místům, jako jsou vyhlídka Camera obscura, vyhlídka Tři kříže nebo Goethova rozhledna.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.