Opera žije, přesvědčuje Šaldovo divadlo mladé lidi

22. červen 2018

Chodí dnešní mládež na operu? Takovou otázku si položili v libereckém Divadle F. X. Šaldy a připravili inscenaci, která mladému publiku představuje průřez tvorby slavných hudebních skladatelů. A aby je zaujali, propojili operní árie s činoherními výstupy. Představení nazvané Opera? Opera! láká do světa vážné hudby lehce nevážnou formou.

Petr Jeništa z pražského Divadla Na zábradlí se ujal role múzy, v roli vrátného Smetany je herec libereckého Naivního divadla Marek Sýkora. „Operu jsem nikdy moc neposlouchal, ale teď to mám v projektu, hraju nerudného Vrátného, který operu nemá rád, ale v průběhu děje se to změní,“ popisuje Sýkora. 

Největší operní hity

Režisérka Linda Keprtová na představení spolupracovala s členkou Naivního divadla Markétou Sýkorovou, která  propojila barvitým a vtipným činoherním příběhem operní výstupy různých skladatelů – publiku se představí operní soubor se čtyřmi sólisty mezi nimi i Lívia Obručník Vénosová: „Jsem osobnost, která chce za operu bojovat. Divadlo nekouše, ale vzdělává a hladí duši.“  

V představení Opera? Opera! Diváci postupně poznají šest významných hudebních skladatelů a jejich, jak říká šéf opery Martin Doubravský, největší hity.

Inscenaci divadlo nabízí  školám, namísto takzvaných výchovných koncertů. Určena je ale i dospělému publiku.  

Opera? Opera! v libereckém Šaldově divadle
autor: Lucie Fürstová

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.