Opera žije, přesvědčuje Šaldovo divadlo mladé lidi

22. červen 2018

Chodí dnešní mládež na operu? Takovou otázku si položili v libereckém Divadle F. X. Šaldy a připravili inscenaci, která mladému publiku představuje průřez tvorby slavných hudebních skladatelů. A aby je zaujali, propojili operní árie s činoherními výstupy. Představení nazvané Opera? Opera! láká do světa vážné hudby lehce nevážnou formou.

Petr Jeništa z pražského Divadla Na zábradlí se ujal role múzy, v roli vrátného Smetany je herec libereckého Naivního divadla Marek Sýkora. „Operu jsem nikdy moc neposlouchal, ale teď to mám v projektu, hraju nerudného Vrátného, který operu nemá rád, ale v průběhu děje se to změní,“ popisuje Sýkora. 

Největší operní hity

Režisérka Linda Keprtová na představení spolupracovala s členkou Naivního divadla Markétou Sýkorovou, která  propojila barvitým a vtipným činoherním příběhem operní výstupy různých skladatelů – publiku se představí operní soubor se čtyřmi sólisty mezi nimi i Lívia Obručník Vénosová: „Jsem osobnost, která chce za operu bojovat. Divadlo nekouše, ale vzdělává a hladí duši.“  

V představení Opera? Opera! Diváci postupně poznají šest významných hudebních skladatelů a jejich, jak říká šéf opery Martin Doubravský, největší hity.

Inscenaci divadlo nabízí  školám, namísto takzvaných výchovných koncertů. Určena je ale i dospělému publiku.  

Opera? Opera! v libereckém Šaldově divadle
autor: Lucie Fürstová

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka