Odpojování domů od centrálního vytápění v České Lípě pokračuje

8. leden 2015

Odpojování od centrálního vytápění a pořizování vlastních plynových kotelen v panelácích v Liberci, Jablonci a České Lípě pokračuje. Vše začalo před dvěma lety, kdy si v České Lípě vlastní vytápění pořídilo několik paneláků na sídlišti Sever, které patří společnosti CPI. Od centrálního zdroje tepla se tak již dříve odstřihl například panelový dům v Mikovcově ulici. Teď se k němu přidává vedle stojící dům. Jeho obyvatelé totiž chtějí platit jen to, co skutečně protopí.

Důvody, proč se dům rozhodl odpojit od dodavatele tepla a pořídit si vlastní kotel, vysvětluje místopředseda sdružení vlastníků Bořek Činka.

„Před dvěma lety došlo k jednorázovému navýšení ceny o 20 procent u teplé vody i tepla. Obě tato média jsou dodávána z Českolipské teplárenské. Neustále se potom dívám, kde ušetřit a toto je jedna z cest, která přišla do ruky.“

Kdy se náklady na zřízení kotle vrátí, to zatím spočítané nemají. „Stálo to všechno zhruba 800 000. Nevíme, kdy se to vrátí. Záleží na tom, za kolik vyprodukujeme cenu kilokalorie tady z té kotelny, oproti dané aktuální ceně z teplárny. Přesto máme srovnání. Ten kotel je úplně stejný jako vedle v domě. A jeho obyvatelé nám říkali, že se jim vrací třetina až čtvrtina nákladů.“

Podle předsedkyně dozorčí rady Českolipské teplárenské Jitky Holčákové není odpojení paneláku dobrým řešením a avízovaná úspora se nakonec nemusí dostavit.

„Rozhodnutí těch lidí je postavené na tom, že někdo přijde a řekne jim, že ta cena bude nižší a bude to pro ně výhodnější. Všechny náklady nutné k dodávce tepla je třeba uhradit, nejenom nějaký zemní plyn a je potřebné je sečíst dohormady. Opravdu je to nesystémové řešení.“

Vedle stojící dvouvchodý panelák jede už tři roky na vlastní kotel a úspora je prý prokazatelná. „Určitě ano. Zatopíme si kdy chceme, takže jsme zaplatili to, co jsme spálili,“ vysvětluje Josef Fišar, předseda společenství vlastníků Mikovec. V ceně za jeden gigajoule mají započítané všechno - nejen plyn, ale i veškeré náklady spojené s provozem.

„Samozřejmě tam máme provoz kotelny, my si to ošetřujeme všechno sami. Revize se dělají jednou za rok. To když sečteme všechno dohromady, tak tam ty zisky jsou.“

Podle Josefa Fišara se pohybuje roční úspora od několika desítek až po několik set tisíc korun. Záleží na tom jaká je zima. Dvouvchodový panelák, který stojí hned vedle, by měl přejít na vlastní dodávky tepla a teplé vody koncem ledna.

Spustit audio