Oční chirurg Pavel Stodůlka: Lehněte si na gauč jako po obědě, my mezitím ten šedý zákal spravíme
Několika pacientům vrátil zrak z úplné slepoty, a dělá tak doslova viditelné zázraky. Nejčastější oční vadou je šedý zákal. „Ročně se jich dělá asi 100 000, to je mnohem víc než třeba operací slepého střeva.“
Pavel Stodůlka je uznávaný oční chirurg, díky kterému drží Česká republika prvenství v transplantaci umělé rohovky. V roce 2003 založil oční kliniku ve Zlíně. „Ve vzdálené budoucnosti se chystáme na operaci takzvané akomodační umělé nitrooční čočky, která by lidem úplně vrátila zrak. Na klinice ve Zlíně jsme začali výrobu nitroočních čoček, ale pořád je tam nějaký kompromis. A my chceme lidem vrátit akomodační čočku bez kompromisů. Na všechny vzdálenosti.“
Říká se, že oči jsou oknem do duše, co z nich může vyčíst oční lékař? „My vidíme na sítnici, vidíme i cévy. Tak třeba pozorujeme, zda jsou cévy zanesené cholesterolem, lze vidět i počátky cukrovky.“
Slovo laser znělo exoticky
Oftalmologie patří mezi obory, které se rychle vyvíjí a technika ji výrazně proměnila. Petr Stodůlka tehdy ještě v Československu zaváděl operaci LASIK, tedy laserovou operaci očí, která koriguje hlavně krátkozrakost nebo dalekozrakost. „Já začínal před revolucí a slovo laser znělo skoro exoticky. Tehdy se nástroje používaly opakovaně, dnes jsou jednorázové. Nové trendy sledujeme a na vývoji se můžeme i podílet, což je výhoda. Loni jsme pracovali s femtomatrixovým laserem, který je zase rychlejší a přesnější. Tu čest měla jen dvě pracoviště na světě.“
Časem začali na klinice provádět operace lidí osleplých po úraze či nemoci a těmto lidem se daří vracet zrak. „Operovali jsme pána, který neviděl 50 let. Operace se podařila, všechna vyšetření dopadla dobře, ale pacient neviděl. Za těch 50 let totiž jeho mozek zapomněl vidět. Pomocí akupunktury se vidění skokově lepšilo,“ vypráví lékař a uvádí i příklad ženy, která neviděla 16 let a po transplantaci umělé rohovky viděla hned na operačním sále. „To bylo úžasné, na to si všichni moc dobře pamatujeme.“
Operace šedého zákalu jsou šetrné
Nejčastější oční vadou je šedý zákal a tyto operace patří k nejčetnějším. „Ročně je to asi 100 000 operací šedého zákalu, to je mnohem víc než třeba operace slepého střeva.“ Tyto zákroky bývají považovány za nejbezpečnější. „Ale vždy je potřeba myslet na to, že každá operace se může zkomplikovat.“
Nejstarší pacientkou, kterou operoval, byla žena ve věku 106 let. „Operace je tak šetrná, že i lidé ve vysokém věku ji mohou podstoupit bez problémů. Říkám jim, že to je, jako kdyby si lehli po obědě na gauč, a mezitím jim někdo spraví oko. Ta paní se dožila téměř 110 let a brýle už nikdy nepotřebovala.“
Dá se šedému zákalu předejít? Jak můžeme zraku prospět a jak v dnešní době správně rozpohybovat oční svaly, i když často koukáme do počítače? Plánují robotizaci očních operací? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.