O pálavském víně, zaražené hoře, roháčku a Moravských Charvátech
Víte, co je zarážání hory, kde leží Svatá vinice, co je to roháček a kdo jsou Moravští Charváti?
Mikulov je centrem Pálavy a vyniká nejen malebnou krajinou, připomínající Toskánsko, ale také vínem, jehož chuť se liší na základě rozdílného podloží. A s vínem a vinařstvím souvisí jak většina starodávných obřadů a rituálů, tak písní, které lze v Mikulově slyšet, a to nejen na vinobraní.
V Mikulově stále existují i vinaři, kteří se o révu starají stejně jako naši dávní předkové: zcela přírodně, bez chemie a s láskou, například jako Petr Marcinčák, který využívá jak zkušeností svých otců a dědů, tak principů biodynamiky.
Přímo v Mikulově se lze navíc setkat nejen s vínem, ale také s prapotomky Moravských Charvátů, kteří se na jižní Moravě usadili už v 16. století. Jejich lidové zvykosloví a písně udržuje v Mikulově soubor Pálava, který udržuje archaické vinařské zvyky, jako je tzv. zarážání hory.
V Mikulově natáčela s folklórním souborem Pálava a vinařem Petrem Marcinčákem za zvuků souboru Pálava, Gajdošské muziky souboru Pálava a souboru Břeclavan Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.