O lezení na skalách mají Češi stále větší zájem

18. duben 2018

Prosluněné víkendy lákají ven nejen maminky s dětmi, ale také lezce. Dva základní horolezecké pojmy, „Jistím – lezu,“ teď na jaře uslyšíte i při běžné procházce přírodou čím dál častěji. Zájem o lezení každým rokem roste a Český horolezecký svaz se snaží skály udržovat, celkem se o ně stará 250 správců v 18 oblastech.

„Aby byly v pořádku vrcholové knížky, aby byly v pořádku slaňovací prvky, aby se tam dobře dostaly také stěnové prvky. A to všechno dělá vrcholová komise,“ říká Radiožurnálu předseda komise Karel Berndt, který má v Českém horolezeckém svazu na starosti údržbu všech lezeckých oblastí v Česku. Lezecká sezona je podle něj celoroční, přesto je po zimě každá oblast trochu specifická.

„V některých místech je lezení omezeno kvůli hnízdění a někde se zakazují i lezecké objekty,“ říká Berndt. Stále je ale spousta těch, která jsou přístupná bez omezení. Všechny informace český horolezecký svaz píše na své webové stránky.

Pro některé lezce sezona začala už dávno. Třeba pro jednoho z nejlepších českých horolezců Marka Holečka, který se vrátil z Thajska a na české skály nedá dopustit. Svou oblíbenou oblast ale Holeček v Česku nemá.

Horolezecký svaz pořádá seminář pro začátečníky

„To je jako rozhodovat se mezi mámou a tátou. Já si to vychutnávám ze všech stran. Ta sezona je prostě parádní, na písku je už v plném proudu, takže tam už jsem byl taky. I počasí je ideální, už je cítit to jaro,“ pochvaluje si Holeček.

Jestli zrovna nelezete tak dobře jako Marek Holeček nebo si zkrátka na skály netroufáte jet sami s kamarády, můžete se zúčastnit některého z metodických dnů, které Český horolezecký svaz pořádá. Třeba 12. května v oblasti Škrovád na Chrudimsku.

„Je to jednodenní seminář pro širokou veřejnost, jde o lezení na skalách – jak se na nich leze, jak se jistí a o všechno, co má člověk na skalách dělat, aby se nezabil,“ říká Roman Šmíd, který tento metodický den pro horolezecký svaz organizuje. Počet účastníků květnového semináře je neomezený, přihlásit se může každý, navíc se neplatí žádný účastnický poplatek.

autor: bak | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.