Ne všechna pojetí půstu jsou pro tělo prospěšná

26. únor 2021

Křesťané drží půst vždy před Velikonocemi. Spousta z nás se ale snaží postit i jindy a jinak. Ne vždy to děláme správně. Pokud je střevní sliznice dlouhodově bez potravy dochází ke změnám.

Půstů je mnoho druhů - vynechávání masa, přerušovaný půst, ale také například přísný jogínský půst, kdy se pije několik dní jen voda. "To je obrovsky zatěžující pro organismus a po takovém půstu se tzv. rozjídat, je velmi těžké," říká dietní sestra.

V poradně se také dozvíte, k čemu jsou nám během zimy dobré borůvky nebo který vitamín doplnit, když se nám opakuje praskání koutků.

autoři: Stanislav Jurík , Jaroslava Kreuzbergová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.