Nálet s tragickým koncem i velká láska. Prvorepublikový hotel Continental zažil mnohé
Svou největší slávu zažil za první republiky, symbolem luxusu byl ale i v éře komunismu. Plzeňský hotel Continental, zvaný Kontík, je zkrátka pojem.
Zajímavou historii má slavný plzeňský hotel Continental. A osobní příběh jeho bývalé majitelky Eugenie Ledecké dokonce inspiroval spisovatelku Janu Poncarovou k napsání románu. Půvabná paní Eugenie dodnes shlíží na hosty hotelové kavárny z velkého portrétu. „Moje maminka se s touto velkou dámou znala. Já sem chodím už 74 let,“ vyprávěla jedna z návštěvnic paní Zíbarová. Vzpomíná i na tradiční nedělní čaje, Silvestry nebo taneční zábavy.
Hotel, který byl postavený už na konci 19. století, zažil největší rozmach ve 30. letech, kdy se sem přivdala Eugenie. S manželem Emanuelem hotel postupně inovovali. „Emanuel projel hotely v Evropě i Americe, kde se inspiroval. Proto tady byla nejmodernější vzduchotechnika, dobře vybavená kuchyně, dováželo se sem víno z Francie, prodávaly se tu lahůdky,“ uvedla Jana Poncarová. Vyhlášené byly zdejší večírky. Zlom nastal na konci 30. let, kdy hotel začalo navštěvovat gestapo, sídlící kousek od budovy.
Při náletu tady zemřely desítky lidí
20. prosince roku 1944 při náletu na Škodovku jedna z pum zasáhla hotel a v jeho krytu zemřely desítky lidí. „Na dobové fotografii na první pohled není vidět, že byl hotel zasažený,“ popsal Ivan Rollinger, kurátor muzea Patton Memorial Pilsen. „Puma prolétla přístavkem budovy, pod kterým byl kryt, považovaný za jeden z nejlepších ve městě, zahynulo tady asi 70 lidí včetně těch, kteří právě jeli okolo tramvají a spěchali do krytu,“ dodal.
Eugenie se svými dvěma malými dětmi v době náletu v hotelu naštěstí nebyla, přišla ale o celou svou rodinu. Ještě po osvobození stihla hotel otevřít. Sídlilo v něm dokonce velitelství slavné americké 2. pěší divize. „Důstojníci pořádali uvnitř taneční večery, poslouchala se tady americká hudba,“ vyprávěl Rollinger. Brigádní generál Hinds se do půvabné hoteliérky zamiloval, v Americe se pak rozvedl a poslal jí prsten po mladém diplomatu Jiřím Janečkovi.
Jenže Eugenie se nakonec zamilovala právě do Janečka a toho si také jen po pár týdnech vzala. „Mluvila jsem s pamětnicemi a ony mi vysvětlily, že po těch šesti letech války už chtěly normálně žít a na nic nečekat,“ uvedla k tomu spisovatelka. Po roce 1948 hotel znárodnili komunisté. V 90. letech ho získala zpět paní Eugenie v restituci a před osmi lety ho prodala současným majitelům. Ti mu znovu vracejí prvorepublikový styl.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.