Na zámku Valeč je k vidění sbírka i více než sto let starých psacích strojů. Mnohé dodnes fungují
Pamatujete si ještě dobu před počítači? Není to tak dávno, kdy v každé kanceláři stál psací stroj, a písařky soutěžily v počtu úhozů za minutu. První psací stroje pocházejí už ze začátku devatenáctého století a od té doby se firmy předháněly v jejich vylepšování. Dnes jsou sběratelským artiklem, do kterého se zamiloval i Eduard Hošek. Jeho sbírku si můžete prohlédnout na zámku ve Valči na Vysočině.
„Viděl jsem v bazaru psací stroj, hrozně se mi líbil, tak jsem ho koupil,“ vzpomíná Eduard Hošek na začátek své sběratelské vášně. O tomto prvním stroji, který měl značku Merz, se tehdy snažil něco zjistit. A dozvěděl se, že vlastní sběratelský kousek. Dnes má ve své sbírce kolem padesáti strojů různých světových značek a je o nich schopný hodiny vyprávět.
Podle Eduarda Hoška je v Čechách víc sběratelů psacích strojů, kteří o sobě ale nedávají vědět. On sám svou první výstavu uspořádal až po letech. Dnes jsou jeho stroje nastálo vystavené v horním patře bývalé sýpky na zámku ve Valči na Třebíčsku. Expozici doprovází množství textů, fotografií a dobových plakátů. Pro návštěvníky je připravené i zajímavé video.
„Tohle je stroj Oliver, mají úplně jiný systém. Ne zespod, ale svrchu,“ ukazuje Eduard Hošek na jeden ze strojů. „Tady na té desítce psal Lev Nikolajevič Tolstoj,“ říká a ukazuje na další psací stroj. „A tady značka Perkeo, to byl stroj, na kterém psal pan Hrabal. On s ním prý lezl v pražské Libni na střechy, aby uniknul ruchu velkoměsta.“ A když už jsme u známých osobností, jedním z nejslavnějších sběratelů psacích strojů je oskarový herec Tom Hanks.
Sám sběratel prý na stroji psát neumí, ale návštěvníkům expozice to na dvou strojích umožňuje. „Hlavně ženy, které vystudovaly nějakou ekonomickou školu, se v tom vyžívají,“ usmívá se. Nejvzácnější exponáty jsou uložené ve vitrínách nebo pod skleněnými poklopy. Mezi nimi je například jeden z prvních, který má elektrický pohon klávesnice. Dodnes je plně funkční.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.