Na snowbiku za polární kruh i do Jizerek
Masivní pneumatiky o šířce 10 cm, bytelná konstrukce a jinak klasický design horského kola umožní jízdu v jakémkoli terénu - na kamení, v písku nebo na sněhu. Řeč je o fedbiku nebo snowbiku, kole, na kterém se dá konkurovat běžkařům i psímu spřežení.
Cyklistika už dávno není doménou letních měsíců. Zarytí vyznavači cyklistiky kolo neodkládají ani na podzim a ti největší fandové brázdí hory na kole i v zimě. Na takzvaném snowbiku, tedy sněžném kole, se můžete projíždět i v nezvyklých podmínkách. Má tlusté podhuštěné pneumatiky a dostane se v zimě téměř všude.
Redaktorovi Davidu Hamrovi ho představil cyklonadšenec a prodejce kol Martin Bronec. Se snowbikem byl až za polárním kruhem v Laponsku, inspirován propagátorem „sněžné" cyklistiky Janem Kopkou.
Jak sám extrémní cyklista Martin Bronec říká, na sněžném kole nevyráží jen za polární kruh. Doporučuje vyzkoušet snowbike i v Jizerských horách, třeba jako alternativu k běžkám.
Související
-
VIDEO: Snowbike. Projeďte se na sněžném kole
Před šestnácti lety vzniklo v Čechách a možná i v Evropě první sněžné kolo. Kolo, které na první pohled upoutá širokými pneumatikami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.