Na školách i ve firmách v Libereckém kraji chybějí řemeslníci. Mladým se rukama pracovat nechce

10. září 2015

Většině mladých lidí se nechce pracovat rukama. A tak se na školách třídy, kde se učí řemesla jen těžko plní. Firmy přitom shánějí nové zaměstnance ve velkém. Na trhu práce chybějí obráběči kovů, zedníci, ale také farmáři nebo skláři a výrobci šperků. O budoucí uplatnění se proto nemusejí studenti technických a řemeslných oborů vůbec bát. Ani to je ale často ke studiu nepřitáhne.

Přišlo mi, že se tím člověk dobře uživí…“ Proto se Daniel Dolenský rozhodl jít na obor elektrikář na střední technické škole v Jablonci nad Nisou.

Většina jeho vrstevníků ale volí gymnázium, obchodní akademii, ekonomku. Přitom firmy volají po řemeslnících a technikách, potvrzuje ředitelka jablonecké technické školy Vlasta Fischerová. „Chybí třeba obráběči kovů, a proto mám velikou radost, že se nám po pěti letech podařilo otevřít třídu pro 12 žáků. Hlad je také po nástrojařích, a letos se nám taky po letech podařilo otevřít obor Mechanik – seřizovač CNC strojů.“

A čím to je, že až v posledním roce se po dlouhé době obory otevírají?

„Začínají postupně chápat, že žák, který má trojky, čtyřky, se na gymnáziu těžko uplatní. Na učebním oboru se uplatní dobře. Všechny třeťáky máme ve firmách a většina firem si je tam nechává. Víceméně nemáme nezaměstnané absolventy.“

Pracovní síla chybí také ve sklářském průmyslu. Když jde někdo na sklářský obor, je to většinou design výrobků a podobně, rukama mladí lidé dnes podle Pavla Kopáčka, předsedy Svazu výrobců skla a bižuterie, pracovat nechtějí. „Například u nás je ve všech třech dvanáct žáků – začíná se tady projevovat mezigenerační propast.“

Podle sklářských firem je nejvyšší čas situaci změnit. „Začínáme uvažovat o rekvalifikačním programu, protože nezaměstnaných je tady dost.“

Rodiče mají často obavy typu: když moje dítě nebude mít vysokou školu, špatně se uživí. S tím Vlasta Fischerová nesouhlasí. „Ten mechanik – seřizovač CNC strojů má nástupní plat vyšší než vysokoškolák…“

Navíc místo ve firmě mají absolventi díky praxím téměř jisté, to se líbí i studentovi strojařiny, Danielu Klápštěmu. „Teď budeme mít měsíční praxi. Já jsem si vybral pána, kousek od baráku, kde můžu kreslit a podobně…“

Marek Brož si vybral učňovský obor elektrikář. „Motivací bylo, že Liberecký kraj nabízel stipendium a hodně lidí na to šlo kvůli tomu.“

Liberecký kraj chce nově na stipendiích pracovat nejen se školami, ale také s firmami. Tuto středu podepsal hejtman Martin Půta za starosty a nezávislé první dohodu o spolupráci se zemědělským družstvem z Brniště.

autor: sas
Spustit audio