Na Českomoravské vrchovině byl poslední vlk zastřelen v roce 1830. U Koníkova má památníček
Na Vysočině, v srdci Žďárských vrchů, nedaleko malebné obce Koníkov, stojí v lese mechem obrostlý kamenný památníček. Právě na tomto místě před skoro dvěma sty lety zahynul po výstřelu poslední vlk na Českomoravské vrchovině. Dnes ho vycpaného můžete vidět na hradě Pernštejně.
V osmnáctém a devatenáctém století bylo střílení vlků mezi myslivci velmi rozšířené. Z té doby jsou i známé pověsti o napadení člověka vlkem. Pravda je, že vlci postupně z lesů mizeli, a v roce 1830 padl i ten poslední na Českomoravské vrchovině. Nápis na památníčku říká, že ho zastřelil revírník Marzik. Zastřelený vlk vážil asi čtyřicet šest kilogramů.
Skoro dvě stě let se vlci na Vysočině neobjevili. „Zaznamenali jsme je poprvé v roce 2016. Byli to převážně migrující jedinci, kteří tady nezůstali trvale,“ říká mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Petr Piechula. Od roku 2023 je potvrzené i rozmnožování vlků. První vlk Gagat, který přišel z Polska, a pak se ještě jednou do Polska vrátil pro partnerku, založil na Vysočině rodinu.
Denní návštěvník lesa vlka nepotká. Zvířata přicházejí v noci, a to se nebojí chodit po cestách, dokonce i po silnicích a obcemi. To, že ve Žďárských vrších dnes žijí dvě vlčí smečky, je potvrzené díky trusu, fotopastem i opravdu vzácné náhodě, kdy se rekreantovi podařilo zvíře vyfotografovat. „Vlčata třeba nejsou tak opatrná, ty je teoreticky možné zahlédnout v červnu nebo červenci,“ dodává Petr Piechula.
Každopádně útoků vlků se člověk nemusí bát. Mají dostatek potravy v lesích. Od roku 1974 není známý žádný případ útoku vlka na člověka. A kdybyste přece jen nějakého vlka nedopatřením potkali, je rada odborníka jednoduchá. „Doporučuju nedělat nic. Žádný prudký pohyby, nijak na sebe neupozorňovat a nechat vlka odejít. On když zjistí, že jste člověk, rychle zmizí,“ říká Petr Piechula.
To se, pravda, snadno řekne, ale hůř udělá. Každopádně dobrá zpráva je, že se vlci do naší přírody znovu vracejí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.