Moderní patologie už není o pitvání, zkoumáme vzorky živých, vysvětluje neuropatolog Josef Zámečník

27. březen 2024

Když se řekne patolog, člověka až zamrazí. Ale v dnešní době jsou už patologové méně času na pitevně, více času tráví zkoumáním vzorků z živého pacienta. Patolog dnes už bývá i u operací.

„Neinformovaný pacient se však vyleká, proto mu v první chvíli raději nesděluju, že jsem patolog. Asi byste se taky lekla, kdyby vám před operací doktor řekl, že se na vás přijde podívat patolog. Nebo že u operace bude asistovat patolog, což bývá, protože během operace odebereme potřebné vzorky,“ vysvětluje neuropatolog Josef Zámečník moderátorce pořadu Alex a host.

K povědomí, že obor je spjatý hlavně s pitváním mrtvých, přispívají všemožné krimiseriály. „Nepleťte si pitvy v kriminálkách, tam to dělají soudní lékaři,“ vysvětlují rozdíl profesor. „Moderní patologie je o tkáňové diagnostice, mikroskopii, molekulární diagnostice a tak dále. A někdy je to taky taková detektivka.“

„Ročně vyšetříme 24 tisíc pacientů, ale pitev provádíme jen tak sto. Pro výuku budoucích lékařů je ale pitva obrovsky názorná, proto ji stále děláme.“ Josef Zámečník učí mladé mediky a opakovaně se stal pedagogem roku. „Mám z toho velikánskou radost, to potěší. Jde nám o společnou věc a učím je moc rád. Máme tam skvělé dynamické lidi, mám radost, že nás jednou budou léčit. Oni už přemýšlí jinak, a to je dobře.“

Zhoubné nádory jsou velice chytré

Josef Zámečník je přednostou Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol v Praze. „Jdu víc směrem k mozku, k mozkovým nádorům. Ale u nás v ústavu máme přes dvacet lékařů a jsou tam třeba uropatologové, gynekopatologové a podobně. A všichni dohromady tvoříme tým, který dokáže zvládnout všechny diagnózy v lidském těle,“ říká neuropatolog.

Alex Mynářová a Josef Zámečník

Léčení nádorů se neustále rozvíjí. „Novinka je, že na testovaném vzorku umíme zjistit, jestli jsou tam nějaké charakteristické molekulární změny, které jsou zasažitelné cílenou léčbou. Takže onkolog od nás už dostane zprávu nejenom o tom, že tam je nádor, ale na jakou léčbu bude reagovat. Je to taková ta chytrá biologická léčba, která zase posunula onkologii o kus dál. V tom si myslím je budoucnost – jak zasáhnout proti nádoru, protože ty zhoubné nádory jsou velice chytré.“

V mikroskopu vidí obraz plný barev. „To je nejzábavnější a velká část naší práce. Vzorky krájíme na plátky. Je to plné barev a z nich v mozku vytváříme diagnózy. Mám moc rád výtvarné umění a je hrozný to říct, ale ta rakovina je v mikroskopu krásná.“

Jak dlouho trvá diagnóza nádoru? Jaký je zájem o studium patologie? Jak probíhá pitva a kontrolují se všechny orgány? Dočkají se patologové někdy poděkování? Mimo obor ho baví cestování, co zažil při nedávném výstupu na doutnající Etnu? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.