Mistr loutek, betlémů a perníkových forem

9. říjen 2021

Jiří Rücker ze středočeských Peček je dalším Mistrem, kterého představujeme v cyklu laureáti titulu Nositel tradice lidového řemesla.

Ten těm nejlepším z nejlepších z celé republiky uděluje Ministerstvo kultury ČR. Jiří Rücker by jej mohl dostat hned v několika oborech, protože nejenže vyřezává překrásné starodávné dřevěné formy na perník, ale také lidové betlémy a fascinující dřevěné loutky.

V duchu rodinné tradice se původně vyučil kovotepcem a kovolijcem, ale nakonec se jeho celoživotní vášní stalo dřevo a práce s ním. Jeho dílna ve středočeských Pečkách je častým cílem perníkářů z celé Evropy, protože málokdo dokáže vyrobit dřevěné formy tak precizně a do posledního detailu.

Přijíždí i spousta slavných sběratelů dřevěných loutek, protože i ty pan Jiří vyřezává a barví postaru a ručně. Navíc umí velmi poutavě vyprávět jako o perníku, tak o práci s dřevem i kovem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.