Miroslav Hanuš: Korejs není záporná postava, i když mydlí majoru Kozákovi schody

31. říjen 2022

Miroslava Hanuše znáte jako kriminalistu Korejse z Případů prvního oddělení, ze seriálu Ulice nebo jako tatínka Ivety Bartošové v minisérii Iveta. Herectví miluje, role odmítá jen z důvodu kinetózy.

Role kriminalisty Korejse byla Miroslavovi Hanušovi přímo nabídnuta. Říká o něm, že to rozhodně není záporná postava, přestože majoru Kozákovi (v podání Ondřeje Vetchého) v prvních dvou sérií docela slušně ‚mydlí schody‘. „Ale já mu je mydlil v dobrým, abych ho udržoval v kondici. Když se podíváte na moje výsledky, tak my jsme všechno vyřešili. Pod mým vedením všechno prosperuje,“ potutelně obhajuje kriminalistu.

S charaktery postav nemá v hraní žádný problém. Nevadí mu hrát záporné role, ani kladné. „Mně herectví vyhovuje, já jsem hravej a v té profesi jsem šťastnej. Nevzpouzel jsem se žádný roli. Odmítl jsem jen z důvodu kinetózy (cestovní nevolnosti – pozn. red). Je mi špatně i při jízdě v tramvaji. Takže já musím řídit, protože vím, co to vozidlo bude dělat. A pokud nejsem řidič, tak si musím vzít Kinedryl. Ale ten má uspávací složku, proto po něm nemůžu hrát. Takhle jsem třeba musel odmítnout roli hráznýho, protože se točilo šest dní na lodičce.“

Ivetu Bartošovou velká Praha zničila

U herce je důležitá také vizáž, která stylizuje určité role. V minisérii Iveta hrál tatínka Ivety Bartošové a jeho kučeravé vlasy bylo potřeba pro roli nabarvit. „Víte, já mám teda krásné vlasy, to musím říct. A ony jsou takový nepoddajný a špatně barvitelný, takže pak je i sprejovali, aby to chytlo.“

Podle něj byl vztah Ivety Bartošové a jejího tatínka hodně zajímavý. „Já si ho teda dost domejšlím, ale jsou tam takový scény, kdy ona mu volá a on se zlobil, že odešla do Prahy, protože jí říkal, že ji to zničí. A ono ji to zničilo. On taky holdoval alkoholu, nakonec spadl ze schodů a zabil se. Takže ten osud Ivety Bartošový je opravdu tragický a zajímavý. Holka z Beskyd přijde s určitým naivismem a čistotu a v Praze narazí. Uštvalo ji to jak laň.“

Kabaret Nicholase Wintona

Kromě natáčení ho ještě více těší divadlo. Je stálým hostem Švandova divadla, kde se chystá kabaret Nicholase Wintona - silný příběh zachráněných dětí. „Ztvárňuju kabaretiéra. Ten příběh je poměrně složitý, ale zároveň všeobecně známý, a to umožňuje přeskakovat v tématech. Nesmí se slovo kabaretiér chápat ve smyslu zábavního kabaretu. K vážnýmu tématu je to zpravidla forma, která umožnuje rychlý střihy a řadit témata volným způsobem. Budu mít frak, na to se těším. Rád chodím ve fraku.“

Ve Švandově divadle se za roli v inscenaci Hadry, kosti kůže ocitl v širší nominaci na cenu Thálie. K nominaci se staví s pokorou, ale i trochu s rozpaky. „Já jsem hrozně nesoutěživý typ, tak mě to moc nebere. Nemám rád soutěžení v herectví.“

Co ho vedlo do taneční soutěže StarDance, kdy nemá rád soutěžení? Stihl se setkat osobně s Ivetou Bartošovou? Čím uvedl naší moderátorku do rozpaků? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.