Mírná zima pomáhá přežít slabým a nemocným zvířatům. Může to oslabit populaci lesní zvěře

4. leden 2016

Pravidelné přikrmování pomáhá nejen lesní zvěři na severu Čech přežít zimu. Myslivci zvířatům často podstrojují kukuřici, jablka nebo žaludy. Poslední roky je ale zima natolik mírná, že i bez přikrmování přežívají slabé a nemocné kusy, které pak ovšem mohou oslabit zvířecí populaci.

Myslivci nosí v zimě do krmelců pro lesní zvěř jídlo navíc. Například směs ječmene, slunečnice, kukuřice a ovsa. Směsí přikrmují spárkatou zvěř v zimním období, kdy je potřeba jí přilepšit. Kromě toho zvěři nechybí sůl, seno a občas i jablko.

„Dužina se může dávat taky - jablka, řepa a dávají se i kaštany a žaludy. Přikrmování zvěře v zimě není zase taková nutnost, ale je to potřeba, zvláště v době kdy je tuhá zima,“ vysvětluje člen mysliveckého sdružení Výr - Dubá Petr Slaba a dodává, že tuhá zima vyselektuje slabé a nemocné kusy: „Taková zima nedá přežít slabší srnčí zvěři, nebo i ostatním. Poslední roky nejsou zimy zrovna chladné a tak přežije zhruba devadesát procent zvěře. Pak se to musí řešit odlovem.“

Teplé zimy přidělávají myslivcům starosti. Především kvůli přemnoženým divočákům

„Divoká prasata v takto mírných zimách mají spoustu obživy, přežívá veškerá populace divokých prasat. To způsobuje problémy myslivcům, tak i zemědělcům a dnes už i v na krajích měst, kde se odkáží usadit a působí tam velké škody.“

Obyvatelé Mníšku pod Brdy se bojí se přemnožených divokých prasat

„Úhyn zvěře v zimě je přirozený. Přirozeným způsobem se likvidují slabší kusy. Současná zima a vůbec zimy, které byly, umožňují přežití i těch nejslabších kusů. Tím se ale zhoršuje její kvalita. Tyto slabé, nebo geneticky špatně založené kusy se na jaře mohou zapojit do rozmnožování a tím pádem se určité negativní jevy a špatný zdravotní stav dostává do toho rozmnožovacího cyklu,“ vysvětluje ředitel českolipského muzea a zoolog Zdeněk Vitáček. Po teplé zimě můžeme očekávat i více klíšťat a komárů.

„Nejen klíšťat a komárů. Bude větší množství plžů, hlodavců, myší. To samozřejmě bude mít zase příznivý vliv na to, že bude více dravců, protože bude větší nabídka potravy.“

Spustit audio