MHD kolaps v Lípě: Řidiči stávkují. „Nevadilo by mi to, kdyby o tom informovali,“ říká cestující

16. říjen 2017
Autobus MHD v České Lípě (ilustrační foto)

Cestující městskou dopravou v České Lípě dnes (6. 4.) musí počítat s komplikacemi. Řidiči totiž stávkují kvůli nízkým mzdám. Zapojili se tak do stávky, ke které už dříve vyzvaly odbory. Společnost BusLine, která ve městě zajišťuje dopravu, tak nemá řidiče ani na většině hlavních tras. Dosud vyjely podle ředitele firmy Radka Chobota autobusy pouze na dvou městských linkách, 203 a 205.

„Stávka by mi nevadila, kdyby to autobusů dali letáky, že opravdu nevyjedou,“ říká českolipská cestující a dodává: „Mluvilo se o Moravě, o Ústeckém kraji a až včera večer ve zprávách, že budou stávkovat i českolipští řidiči. Ptali jsme se včera jednoho řidiče, jestli pojede, nebo ne, řekl nám, že neví.“

Stávka bude, rozhodnutí padlo ve 3 ráno

O tom, že autobusy nevyjedou, se definitivně rozhodlo ve tři hodiny ráno. Kdokoliv z řidičů sedl za volant, byl pod dohledem ostatních stávkujících. Podle předsedy českolipské odborové organizace Martina Machače bude chtít společnost BusLine, která ve městě dopravu zajišťuje, dovézt řidiče z jiných středisek, aby zajistili městskou dopravu. „Ti to tu ale neznají, museli by spoléhat na to, že jim cestující ukážou, kudy mají jet,“ říká Machač.

Cestující MHD

Podle Radka Chobota ze společnosti BusLine ještě večer měli snahu zajistit dopravu na páteřních trasách. To se ale podle vedoucího českolipského střediska Jana Kotka nepodařilo. „Na pravidelnou linku v MHD Česká Lípa nevyjel ani jeden ranní spoj. Nemám řidiče, kterými bych zajistil páteřní linky,“ říká.

Společnost BusLine jedná s regionálními dopravci, jestli by mohli zajistit dopravu alespoň na páteřních trasách.