Máchovo jezero zahájí sezonu se zpožděním. Lodě slavnostně vyplují v sobotu

16. říjen 2017
Racek je jedna z lodí, která vyplouvá s turisty na Máchovo jezero

Zatímco loni lodě na Máchově jezeře vypluly neobvykle brzy, letos to bude až v sobotu 20. května. Důvodem je odpouštění jezera kvůli odbahnění Dokeské zátoky, díky kterému by voda měla být čistší.

0:00
/
0:00

Letos vyrážíme oproti loňskému roku zhruba o pět až šest týdnů déle,“ potvrzuje Karel Málek ze společnosti, která na Máchově jezeře provozuje lodní dopravu. Nyní chybí do optimálního stavu hladiny deset centimetrů.

Ve Starých Splavech, kde je jedna ze zastávek, je zbrusu nové molo. „Je unikátní tím, že má tři stupně, aby na tomto přístavišti mohly přistávat všechny lodě - Máj, Racek i Hynek. Každá loď má místo pro nastupování jinak vysoko od hladiny,“ říká Karel Málek. A dodává, že přístaviště Šroubený je mimo provoz právě kvůli nedostatku vody.

Na hladinu vypluje i nejstarší loď Jarmila z roku 1924. Teď stojí na špalcích. „Měla hluboké póry, rezy, tak jsme ji nechali opískovat a našopovat a posléze nastříkat. Potřebujeme dát dohromady hlavně velké lodě, připravit je na sezonu, a Jarmilka je pro nás záložní, takže s ní na vodu nespěcháme,“ říká kapitán dokeské flotily Patrik Eberhalt. Jarmila vyplouvá v plné sezoně, v červenci a srpnu.