Lidé můžou opět žádat o dotaci na využití dešťovky

16. říjen 2017
Zalévání (ilustr. foto)

Dnes v deset hodin dopoledne startuje další kolo žádostí na dotace pro hospodaření s dešťovou a odpadní vodou. V celé republice podpoří stát tisíce lidí. Přečtěte si, kdo může žádat z Libereckého kraje.

Stát uvolní v tomto kole na dotace 240 milionů korun. Částka 120 milionů korun půjde na pomoc obcím bezprostředně ohroženým suchem. Lidé, kteří v nich bydlí, mohou žádat o peníze na systémy pro shromažďování dešťové vody na zalévání. Další peníze jsou určené pro systémy na dešťovou vodu pro splachování toalet, a také na zpracování odpadní vody. O posledně dva jmenované mohou žádat lidé z celého Česka.

Suchem jsou v Libereckém kraji ohrožené – podle aktualizovaného seznamu, který je k dispozici na internetu na webu dotacedestovka.cz – obce Jindřichovice pod Smrkem včetně části Dětřichovec, a taky Mimoň na Českolipsku. Seznam se ale stále aktualizuje, protože obce samy nahlašují, jestli mají problémy se suchem, nebo ne.

Jak požádat o dotaci?

Poslat se musí elektronický formulář, který najdeme na webových stránkách programu Dešťovka. Podle mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingové je to možné taky osobně: „Pokud někdo nemá přístup k internetu nebo neovládá počítač, tak nabízíme, že žadatelé mohou přijít na kterékoliv krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí.“

V žádosti musejí žadatelé uvést osobní údaje a údaje o nemovitosti a také to, na jaké zařízení peníze chtějí. Žadatelé získají polovinu výdajů na technologie, které budou doma instalovat, do maximální výše 105 tisíc korun. Kromě toho mohou získat i dotaci na dokumentaci k projektu, který musí předložit kompletně právě v žádosti.

Dotační program Dešťovka na efektivní hospodaření se srážkovou a odpadní vodou