Liberecký kraj má plán očkování klientů i pracovníků domovů pro seniory. Kdy přijdou které na řadu?

14. leden 2021 14:20

Do konce ledna chce mít kraj naočkovanou většinu klientů a zaměstnanců domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou. Následovat by pak měli lidé, kteří se od 15. ledna začnou zapisovat v centrálním pořadníku.

V Domovech pro seniory v Libereckém kraji se rozbíhá očkování proti koronaviru. Poslední zaměstnanci domova v libereckém Františkově v Liberci by měli dostat první dávku vakcíny 14. ledna a lidé v dalších zařízeních v Libereckém kraji mají následovat. Podrobnosti zjišťoval redaktor Jiří Jelínek, poslechněte si to.

Čtěte také

Podle České tiskové kanceláře by se mělo očkovat ve 41 zařízeních nejen krajských, ale i obecních a soukromých. V Domově seniorů v Liberci na Františkově se začalo očkovat 12. ledna, v dalších zařízeních začnou v pátek 15. ledna a po neděli 17. ledna, řekl na dotaz ČTK náměstek hejtmana pro sociální věci Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

Čtěte také

Na zahájení očkování se podle Tulpy připravují v největších pobytových zařízeních v kraji, ke kterým patří krajské domovy v Rokytnici nad Jizerou, Jabloneckých Pasekách a Velkých Hamrech, a soukromá zařízení SeneCura v Liberci a domov U Přehrady v Jablonci. „V těchto zařízeních mají k dispozici lékaře a vlastní sestry a také materiál jako jsou injekční stříkačky a jehly. Očkovat se tam bude celkem 580 klientů a 370 pracovníků," doplnil Tulpa.

V pobytových zařízeních v kraji žije podle Tulpy 1950 seniorů, z nichž 72 procent má zájem se nechat očkovat. Mezi pracovníky je zájem o něco nižší, očkovat se chtějí nechat zhruba dvě třetiny z nich. Tam, kde v zařízeních nemají vlastní zdravotní sestry nebo lékaře, zajistí podle hejtmanova náměstka očkování mobilní týmy. Rychlost očkování bude podle Tulpy záležet na dodávkách vakcíny, a také na dostatku materiálu jako jsou injekční stříkačky a jehly, které je teď obtížné nakoupit.

Čtěte také

V pátek 15. ledna by měl být spuštěn také systém pro registraci seniorů starších 80 let, kteří mají zájem se nechat očkovat a žijí mimo pobytová zařízení. Liberecký kraj připravuje k očkování speciální telefonní linku. „Bude tam nejen poradenství, ale chceme jít tou cestou, že tam budou lidé, kteří budou schopni pomoci s registrací seniorům, kteří nemají internet nebo někoho, kdo by jim s tím pomohl," vysvětlil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

autoři: Jiří Jelínek , Pavel Kudrna | zdroj: ČTK
Spustit audio