Liberecký hejtman ocenil osobnosti, které se zasloužily o dobré jméno kraje doma i ve světě

31. říjen 2019

Cenu Pocta hejtmana 2019 získalo osm lidí, z toho jeden in memoriam. Veřejnost nominovala 30 kandidátů, finalisty vybrala odborná porota.

Hejtman Libereckého kraje předává Čestné uznání a zlatý dukát u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa od roku 2006. Veřejnost může adepty na ocenění navrhovat od roku 2013. Poctu hejtmana 2019 laureáti přebírali ve středu 30. října v Oblastní galerii Liberec.

Už 23. října si ale, doma při osobním setkání s hejtmanem, ocenění za celoživotní přínos v oboru sklářství a výtvarnictví převzala sklářská výtvarnice Jaroslava Brychtová. Ta spolu s manželem Stanislavem Libenským ovlivnila několik generací sklářských výtvarníků a také například reprezentovala sklářskou výrobu na výstavě EXPO 1958 v Bruselu.
Ocenění za celoživotní přínos v boji za svobodu dostal při slavnostním předávání v liberecké Oblastní galerii válečný veterán, protifašistický bojovník, člen Československé obce legionářské a dlouholetý pracovník Vojenského výzkumného ústavu Josef Haisler. Poctu hejtmana za celoživotní přínos sklářství a bižuterii dostal Jaroslav Hlubůček, který stál u zrodu Hospodářské komory České republiky a Svazu výrobců skla a bižuterie, a také se zasloužil o záchranu bižuterního průmyslu po rozpadu holdingu Jablonex.
Poctou hejtmana za mimořádný přístup k záchraně lidských životů byl in memoriam oceněn Michal Beneš, záchranář, pilot a dobrovolný člen Horské služby České republiky, který letos v březnu tragicky zahynul při leteckém výcviku. Cenu za něj převzala jeho partnerka Simona Kratochvílová.

Michal Beneš pracoval u horské služby jako záchranář od roku 2003

Zlatý dukát za ojedinělý přínos pro literaturu si z galerie odnesl turnovský rodák Jaroslav Rudiš. Spisovatel a autor několika divadelních her a komiksů je také nositelem prestižní Ceny literárních domů a Ceny Jiřího Ortena, tu dostal za svou prvotinu Nebe nad Berlínem.

Cenu za ojedinělý přínos pro literaturu dostal Jaroslav Rudiš (vlevo)

Architekt Jiří Suchomel, který se mimo jiné zasloužil o vznik liberecké architektonické fakulty, získal od hejtmana Poctu za celoživotní přínos v oboru architektury. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří například českolipský kulturní dům, Palác Syner v Liberci či budova G liberecké Technické univerzity.
Za celoživotní přínos v oblasti hudby ocenil hejtman dirigenta orchestru Divadla F.X.Šaldy Graziana Sanvita. Italský rodák stál mimo jiné u zrodu amatérského Podkrkonošského symfonického orchestru, který patří ke špičce ve svém oboru v České republice.
Členka plaveckého sportovního oddílu TJ Slavia Liberec Markéta Pechová, která v srpnu letošního roku jako první handicapovaná plavkyně překonala kanál La Manche, získala Poctu hejtmana udělena za mimořádný sportovní výkon.

Markéta Pechová si odnesla Poctu hejtmana za mimořádný sportovní výkon
zdroje: ČTK , Liberecký kraj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.