Lékař z Liberce, který zachraňoval životy, sbírá foťáky. Má přes 170 cenných kousků
Víc než 170 historických fotoaparátů má doma sběratel Jiří Wachsmuth z Liberce. Vlastní německé, sovětské ale třeba i americké fotoaparáty. Mezi foťáky vévodí česká fototechnika, zvláštností jsou třeba regionální fotoaparáty, které v Rumburku vyráběl od roku 1917 Emil Birnbaum.
Celý život zachraňoval lidem zdraví jako lékař na chirurgii, ale i ve vrtulníku letecké záchranné služby. Řeč je o libereckém doktoru Jiřím Wachsmuthovi. Ten je teď v důchodu a může se naplno věnovat své další vášni - historii fototechniky.
„První fotoaparát jsem dostal v roce 1957 k Vánocům, to mi bylo devět let. První foťák v rodině, doprovázel mě snad dvacet let,“ vzpomíná sběratel Jiří Wachsmuth. „Když jsem odešel z Havlíčkova Brodu, kde jsem měl temnou komoru a mohl jsem tam dělat fotografie a přišel jsem do Liberce a tady jsem ji neměl, svůj zájem jsem obrátil právě ke sbírání fotoaparátů.“
O své sbírce má milovník fotoaparátů dokonalý přehled. „Nejstarší foťák bude pravděpodobně některý z deskových, myslím, že je tam rok výroby 1903.“
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.