Království forem a formířů

9. červenec 2022

Výroba forem na potiskování textilu, především modrotisku, před pár staletími výrazně ovlivnila dějiny světového odívání.

Formy se vyráběly buď ze dřeva nebo z drobných kovových plíšků a hřebíčků a poskládat z nich ornament nebylo a není jednoduché. Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem jsou posledními formíři v Evropě.

Výroba forem na potiskování textilu, především modrotisku, před pár staletími výrazně ovlivnila dějiny světového odívání

Jejich rekostruované i nově vyrobené formy používají obě urční modrotiskové dílny u nás a stali se tak jedinečnou součástí řemesla, které bylo v roce 2018 zapsáno do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO.

Oba muži pracují ve Dvoře Králové nad Labem a do jejich dílny se vypravila Markéta Ševčíková. Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.