Království forem a formířů

9. červenec 2022

Výroba forem na potiskování textilu, především modrotisku, před pár staletími výrazně ovlivnila dějiny světového odívání.

Formy se vyráběly buď ze dřeva nebo z drobných kovových plíšků a hřebíčků a poskládat z nich ornament nebylo a není jednoduché. Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem jsou posledními formíři v Evropě.

Výroba forem na potiskování textilu, především modrotisku, před pár staletími výrazně ovlivnila dějiny světového odívání

Jejich rekostruované i nově vyrobené formy používají obě urční modrotiskové dílny u nás a stali se tak jedinečnou součástí řemesla, které bylo v roce 2018 zapsáno do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO.

Oba muži pracují ve Dvoře Králové nad Labem a do jejich dílny se vypravila Markéta Ševčíková. Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová