Korytná, hody, slivovice, pouť a sv. Václav

2. říjen 2021

Korytná je malá obec, ležící na úpatí Bílých Karpat poblíž moravsko-slovenské hranice. Etnograficky patří do mikroregionu východní Slovácko, ovšem místní folklór už je do značné míry ovlivněn blízkostí drsných hor.

Založena byla na přelomu 13. a 14. století a už v 14. století v ní byl zbudován kostel sv. Václava. Proto se tam každoročně kolem svátku sv. Václava konají svatováclavské hody, proto se koná pouť ke svatému obrázku, proto je křestní jméno Václav v Korytné mezi muži velmi oblíbené.

Korytná je ale proslulá především slivoní švestkou, které se na tamní půdě výborně daří, a tím pádem i vynikající slivovicí. A také rázovitými, velmi otevřenými a přímými obyvateli. A krásnými temperamentními tanci a písněmi a speciálním pokrmem, kterému se říká magaše.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová