Konec války na severu Čech

Boj o rozhlas očima šestiletého kluka

5. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Snímek z bojů o rozhlas- květen 1945

Na poslední válečné dny a dramatické momenty pražského povstání, které propuklo 5. května roku 1945, vzpomíná Dr. Jan Šolc.

Jan Šolc, vysokoškolský pedagog, polistopadový poslanec Federálního shromáždění a spolupracovník Václava Havla, je nejen pamětníkem mnoha klíčových událostí 20. století, ale taky osobitým vypravěčem. Narodil se v roce 1938 v Praze a tam také jako šestiletý kluk přihlížel událostem konce války a takzvaného Pražského povstání, které vrcholilo boji o rozhlas 5. května 1945. Do poválečného Liberce se pak dostal ještě na jaře roku 1945 jako syn pražského lékaře, povolaného na Liberecko k výkonu profese.

autor: David Hamr
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.