Knihy vázal do kůže už jeho dědeček. Rodák z Turnova Jiří Plátek představuje své řemeslo

9. duben 2019

Turnovský rodák, knihvazač Jiří Plátek pochází z umělecké rodiny, knihy vázal do kůže už jeho dědeček. On sám se tomuto řemeslu s přestávkami věnuje celý život. Ode dneška můžete vidět výstavu jeho prací v turnovském muzeu, kterému také autor knižních vazeb, oceňovaný v Česku i v zahraničí, věnoval část svého díla.

„Knihu v krásné vazbě bereme do ruky jako svátost. Máme touhu se jí dotknout a zároveň obavu, abychom jí neublížili.“
Jiří Plátek

„Uměl jsem knížku svázat dřív, než jsem se to učil. V tátově dílně jsem měl svůj stolek, dělal jsem sám knížky, všecko jsem okoukal,“ vzpomíná na své knihvazačské začátky Jiří Plátek a pokračuje: „Měl jsem krásné klukovství. Knihařinu jsem dělal, protože můj děda založil dílnu, táta v tom pokračoval a já jsem věděl, že mi nezbývá nic jiného, než to po něm převzít.“

Jiří Plátek se kromě vázání knih věnoval i sportu nebo fotografování. „Od fotek jsem upustil, protože mě to nenaplňovalo, chyběl mi třetí rozměr,“ říká Plátek, kterého celý život podporovala jeho manželka, textilní výtvarnice Jana Plátková. „Miluju řemeslo, vážila jsem si tchána, když dělal svou práci,“ přiznává manželka uměleckého knihvazače.

Umělecký knihař Jiří Plátek oslavil 90. narozeniny. Muzeum Českého ráje v Turnově má pro něj dárek. Soubornou retrospektivní výstavu jeho výtvarné práce. Umělecký knihvazač se narodil v Turnově v rodině knihařů, jeho otec i dědeček pracovali v dílně přímo naproti muzeu. Jiří vystudoval Státní grafickou školu v u profesora Otty Blažka. Knihařskou dílnu jeho otce tehdejší režim znárodnil, a tak se Jiří Plátek přestěhoval do Liberce, kde tvořil. Věnoval se fotografii, dřevořezbě i malbě. Ve své knihařské tvorbě sice navázal na tradiční rodinné řemeslo, současně i hodně experimentoval, jeho tvorba byla vždy originální a vhodně doplnila psané slovo. ​Jiří Plátek byl i nadšeným lyžařem a horolezcem. Jeho přátelé zahynuli v roce 1970 s československou výpravou na Huascaránu, on byl na výpravu také pozván. Nakonec ale neodjel, a tím si vlastně zachránil život. 

Vernisáž výstavy Jiřího Plátka začne za účasti autora dnes v 17 hodin v Kamenářském domě Muzea Českého ráje v Turnově.

autor: Lucie Fürstová

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.