K psychoanalýze se Sigmund Freud propracoval přes elektroléčbu a hypnózu hysterických pacientek

15. červenec 2024

Věhlasný rakouský lékař, který se ovšem narodil v roce 1856 v moravském Příboře, do židovské rodiny. Měl velmi blízký vztah s matkou, ale i se svou chůvu, zbožnou moravskou katoličkou. Odtud možná pramenil jeho pozdější ateismus i zájem o studium takzvaného Oidipovského komplexu, tedy nenormální fixace chlapce na vlastní matku.

Když mu byly tři roky, rodina přesídlila do Lipska a následně do Vídně. Freud se stal lékařem, založil si vlastní praxi a začal zkoumat případy hysterických pacientek. Přes elektroléčbu a hypnózu se propracoval k vlastní metodě – psychoanalýze. Pomocí ní se snažil vypátrat děje zasunuté v pacientově podvědomí.

Studoval také lidskou sexualitu a analyzoval sny – v roce 1899 vyšel jeho slavný Výklad snů. I Freuda trápily neurotické obtíže, migrény, měl fobii z cestování, byl silně závislý na nikotinu. Kouřit nepřestal ani po opakovaných operacích horního patra a čelisti.

Před nastupujícím nacismem se uchýlil do Londýna. Jeho zdravotní stav byl ale už tak vážný, že svého lékaře v září 1939 poprosil o smrtící dávku morfia. Světoznámý „otec psychoanalýzy“ zemřel v 83 letech.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.