K chovu koz potřebujete především zdravý selský rozum

13. únor 2020

Na venkov se vrací dříve běžný chov koz. Než si ale své první zvíře pořídíte, musíte promyslet přístřešek i krmení a uvědomit si, v jaké nadmořské výšce budete kozy chovat.

Před lety se do chovu koz pustila také rozhlasová redaktorka Veronika Králová a právě ji zpovídala Slávka Brádlová.

Potřebný přístřešek

Kozy mohou být celoročně venku, ale musejí mít možnost schovat se před větrem, prudkým sluncem a silným deštěm. Především na průvan jsou hodně citlivé.

Chov koz

K chovu stačí dřevěný, z jedné strany otevřený přístřešek, jehož střecha nepropouští déšť. Výhodné je opatřit střechu okapem, svádět dešťovou vodu do velké nádrže a k té připojit napáječku. Pokud není extrémní sucho, je tak o nezbytnou vodu k pití postaráno.

Krmení a pastva

Velikost pastviny závisí na počtu chovaných zvířat. Je ale nutné si uvědomit, že kozy jako milovnice pastvy, budou upřednostňovat větší plochy.

Pokud bude plocha menší, bude potřeba v zimě kozy dokrmovat senem. To musí být dobře uskladněné, aby se nezapařilo nebo nezplesnivělo.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.