Jsou opravdu vyretušované kříže barbarství a útok na kulturní dědictví lidstva?

10. září 2017

Vyretušované kříže na letácích obchodního řetězce, kamínek, který strhl lavinu pohoršení a silných slov. Copak je to za úkaz? Umíme správně číst to, co se kolem nás děje, anebo se ztrácíme v překladu? Plýtváme energií na bezvýznamné maličkosti, anebo reagujeme správně a logicky na znepokojivé momenty, které přináší dnešní doba?

V diskusi Vertikály se nad tématem sešli primas český, kardinál Dominik Duka, a religionista a publicista Jan Sušer. Ten podotýká, že kauza s vyretušovanými kříži narazila na emoční nestabilitu naší společnosti a zapadla do určité atmosféry – proto lidé tak ostře reagují napříč společností. Kardinál Duka připomíná, že symboly mají vypovídající hodnotu a neustále působí na naše podvědomí. Jsou pro nás důležité, i když ani nedokážeme přesně říci, proč.

Jak je to vlastně s náboženským a s ateistickým fanatismem v dnešní Evropě? Co je náboženská neutralita a proč je to téma, které budí emoce? Jaká je role náboženských vůdců ve společnosti, zejména při krizích? Jak mají církve kooperovat s ostatními složkami společnosti a s vedením země? Jak si s námi pohrává reklama a proč na její hřiště vstupujeme?

autor: ehů
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.