Jitka Hosprová: Kdybych byla chlap, tak s tím, co jsem vytvořila, už mi budou pomalu dělat sochy
Atraktivní žena, která dostávala i nabídky od modelingových agentur, zůstala u milované hudby. Teď koncertuje po celém světě, hraje se špičkovými mezinárodními orchestry a je historicky první českou sólovou violistkou.
Viola bývá občas zaměňovaná za housle, nástrojem Jitky Hosprové je ale skutečně viola. Proč si zvolila právě tento hudební nástroj?
„Ráda říkám, že si viola vybrala mne. Původně jsem také hrála na housle, ale houslistů bylo docela dost. Takže, když jsem dělala přijímačky na konzervatoř, pan profesor na violu nabídl mojí mamince, že by mě vzal do své třídy. Tak jsem si řekla, proč ne. Všichni hrají na housle, budu jiná.“
Na housle hrála už od dětství, později pak na violu, ale rodiče ji do toho nijak nutit nemuseli. „Já mám to štěstí, že mě to bavilo a nikdo ode mě nečekal, že budu zázračné dítě a budu podávat velké výkony. A díky tomu hraju ještě dnes ráda.“
Mohla být i modelkou
Svoji představu o budoucí kariéře nezměnila ani ve věku kolem 16-17 let, kdy začala dostávat nabídky od modelingových agentur. „Už jako holka jsem velmi rychle pochopila, že na to, abych byla jiná, nemusím být jenom hezká, ale můžu taky něco umět.“
Kombinace atraktivního vzhledu a umění hry na hudební nástroj má podle hudebnice výhody, ale i nevýhody. Přinesla jí nepochopení v partnerském životě a s předsudky se občas setkává i v tom profesionálním.
„Není to jednoduchý, protože si řeknou, no ta je pěkná, ta nebude hrát dobře. Kdybych byla chlap, tak určitě dneska s tím, co jsem vytvořila, mi tady pomalu budou dělat sochy. Ale protože si myslí: ‚To je ta pěkná baba, tak to stačí, že přijde a bude dobře vypadat.‘ Ale to, že přijdu a zahraji něco, co mnozí muži nezahrají, to už je druhá věc.“
Kvůli propagaci hudby i StarDance
Jitka Hosprová svůj oblíbený nástroj i klasickou hudbu neúnavně propaguje. Dokonce kvůli tomu přijala v roce 2013 i nabídku tančit ve StarDance a s úsměvem na to vzpomíná: „To byl můj životní výkon v něčem úplně jiném a dodneška mě z toho bolí záda.“
K tomu, aby se o jejím oboru mluvilo, podniká stále nějaké kroky. Patří mezi ně i hudební festival, který pořádá už 11 let. „V rámci festivalu dělám zdarma každý rok koncerty pro děti, kam chodí pravidelně žáci ze škol. Je to taková moje velká charitativní činnost. Snažím se také, aby na koncerty chodili s dětmi i rodiče. Dělám koncerty, kde je vstupné pro děti zdarma, tak abychom tu mladou generaci motivovali, aby viděli, že hra na hudební nástroje je zajímavá. A třeba je to jednou chytlo jako mě.“
Kromě úspěšné profesionální kariéry se Jitka Hosprová dočkala i štěstí v rodinném životě a ve svých 46 letech se stala maminkou. Toho ‚pravého‘ muže našla až do třetice. Její manžel, Ital Maurizio, je také hudebník a mají spolu syna Marcella.
Hrají manželé někdy společně a plánují se trvale usadit v Česku, nebo v Itálii? Jak se dá skloubit profesní život dvou hudebníků s výchovou malého dítěte? Nejen to uslyšíte v záznamu celého rozhovoru s Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.