Jemnice, královna a barchaníci

11. červen 2022

Jižní Vysočina, Jemnice a barchaníci patří nerozlučně k sobě - tzv. běh o barchan je jedna z nejstarších městských slavností ve střední Evropě a je součástí našeho národního kulturního dědictví.

Slavnost pravidelně probíhá v červnu kolem svátku sv. Víta v Jemnici na Třebíčsku. První písemná zmínka o této slavnosti, spojené s během a dávnými dovednostními hrami a soutěžemi tovaryšů, pochází z roku 1713.

Ony tovaryšské hry souvisely s legendou, podle níž král Jan Lucemburský posílal své choti Elišce Přemyslovně po poslech zprávy z bojiště. A královna je za to odměňovala nejrůznějšími dárky osobní povahy (punčochy, věnec atd.). Tou nejcennější odměnou byl barchan neboli barchetový náprsník.

Historická událost, k níž patrně vůbec v Jemnici nedošlo, se v 18. století stala základem lidové tradice, udržované dodneška. Jak vypadá celá svatovítská slavnost i běh o barchan dnes? Poslechněte si v pořadu Folklorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.