Jednoduchý a zdravý kopřivový a pampeliškový koktejl doporučuje na jaře kosmetička Vlasta Libotovská
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 00:45 Rozhovor s režisérem Zdeňkem Troškou
- 05:04 Velikonoční recepty šéfkuchaře Radka Pálky
- 09:49 Kosmetička Vlasta Libotovská a její rady, co si můžete připravit z jarních bylinek
- 13:36 Na jaře pamatujte také na své oči!
- 17:48 Jaké tradice o Velikonocích dodržují na Slovensku?
- 20:51 Jak můžete hlasovat ve 28. ročníku ankety Šarmantní osobnost roku
Listy kopřiv jistě mnoho hospodyněk použilo do velikonoční nádivky. Kosmetička Vlasta Libotovská ovšem doporučuje také kořen kopřivy.
Kopřiva nám celkově pročišťuje krev, má dobrá vliv na slinivku břišní, na záněty močových cest, na růst vlasů, proti bolestem zad, je vhodná na exémy. Takže já, jako kosmetička, ji využiji spíše vnitřně. Doporučuji vám vynikající koktejl, který je jednoduchý a zdravý.
Pokud se někdo cítí na jaře hodně unavený, potřebuje se vzpružit a dodat energii, tak určitě doporučuji med a skořici.
Vlasta Libotovská, kosmetička
Natrháte si tři rostliny kopřivy i s kořenem. Tři listy a tři stonky pampelišky. Přidáte jednu polévkovou lžíci citrónové šťávy, jednu polévkovou lžíci medu a jednu polévkovou lžíci slunečnicového oleje. Přilejete čtvrt litru vody a vše dáte do mixéru. Rozmixujete, přecedíte a vypijete. Dělejte to tak 14 dní a absolvujete perfektní jarní detox.
Čtěte také
Kdo si chce tělo očistit, zbavit se různých neduhů, pročistit svá játra a slinivku, zatočit s exémem, tak opravdu doporučuji tento kopřivový a pampeliškový koktejl.
Dobrý je jistě i kopřivový čaj, ten by se prý ale neměl pít dlouhodobě. A co kopřivový přeliv na vlasy?
Ano, uděláme si odvar z kopřiv, ten je vhodný na posílení a růst vlasů. Tedy vždy po umytí vlasů je ještě opláchnete kopřivovým odvarem. Ten pak již necháváte ve vlasech. Vhodný je ovšem spíše pro tmavovlásky. Pro světlovlásky doporučuji heřmánek.
Pampeliška, to je další typická jarní bylinka.
Pampelišky jsou taková sluníčka. Obsahují spoustu vitamínu C, A, D, B, křemík, draslík, vápník, hodně železa. Čistí a omlazuje pleť. A pampeliška se dá využít celá. Květ, stonek i listy. Hodně pročišťuje, kdo trpí na akné či exém.
Čtěte také
Doporučím vám takovou pampeliškovou limonádu. Natrháte si 50 květů pampelišky, přidáte 1 citron, 10 lístků máty, 1,5 litru vody a půl kilogramu třtinového cukru. Vodu svaříte s cukrem a necháte ji vychladnout. Pampelišky opláchnete a na cedníku necháte osušit.
Pampeliškové květy dáte do džbánu, přidáte 1 citron nakrájený na plátky spolu s lístky máty, zalijete cukrovou vodou a necháte 3 až 5 dní odstát. Pak vše přecedíte a pijete. A mohou to pít i děti.
A pokud se někdo cítí na jaře hodně unavený, potřebuje se vzpružit a dodat energii, tak určitě doporučuji med a skořici. Stačí čajová lžička medu a čajová lžička skořice, rozmícháte v trošce vody a vypijete. Opravdu vám to dodá dobrou energii.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Zlaté slunce pro herce Petra Kostku, vítěze populární rozhlasové ankety Šarmantní osobnost roku
Vítězem 28. ročníku ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku se stal vynikající herec Petr Kostka. Převzal hlavní cenu, Zlaté slunce.
-
Bylinkářka Svatošová: Kopřiva je nejdostupnější a nejlepší tonikum, multivitamin i očistná bylina
Bylinkářka Radka Svatošová z bylinkové školy Zelená louka hovoří v naší radioporadně na téma: bylinky na posílení organismu po zimě. Už se dá něco v přírodě sbírat?
-
Vaše cesta za přirozenou krásou a zdravím spolu s radami kosmetičky Vlasty Libotovské
Kosmetická poradkyně Vlasta Libotovská byla hostem naší radioporadny z rozhlasové kavárny. Dozvíte se spoustu zajímavých rad, který můžete doma uplatnit doslova každý den.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.