Jak vypadá nejstarší liberecká tramvaj? Můžete ji vidět v Technickém muzeu
Švýcarská tramvaj z roku 1916, železniční přejezd nebo historické autobusy. To všechno nabízí nová expozice v libereckém Technickém muzeu.
Výstavě dominují staré autobusy, tramvaje a modely, které za více než 30 let nashromáždili nadšenci do historie MHD z libereckého spolku Boveraclub. Jeho členové a desítky dalších dobrovolníků pracovali na otevření nové expozice v pavilonu C bývalého libereckého výstaviště více než rok.
„Pracovali jsme tady v podstatě každý čtvrtek odpoledne, každou sobotu. Plus jsme dělali takzvané velké brigády, kdy se nás tady sešlo třeba i dvacet z jiných měst, pražští tramvajáci, fandové ze Zubrnic,“ popsal Tomáš Krebs z Boveraclubu.
Hlavními exponáty v nově otevřeném výstavním prostoru jsou tři historické tramvaje a tři autobusy.
„Nejstarší autobus, který tady máme, je Praga RND z roku 1947. Je unikátní, dvoudveřový a původně byl postaven jako zubařská ordinace pro ministerstvo zdravotnictví,“ sdělil Krebs.
V muzeu je k vidění dokonce i nejstarší liberecká tramvaj z roku 1897. Ta ale zatím není v příliš dobrém stavu.
„Tu tramvaj jsme objevili před léty v Růžodole 1, na zahrádce kde sloužila jako altánek. Vyzvedli jsme jí a chceme podle ní stavět repliku první liberecké tramvaje,“ přiblížil její původ Tomáš Krebs.
Ve vitrínách návštěvníci uvidí i unikátní modely tramvají z dvacátých let minulého století.
„Před námi tady byli rodáci z roku 1903, pan Erwin Cettineo a Anton Schlupek, kteří ty modely dělali. Celý život fotografovali tramvaje, po nich to podědil kolega Gisbert Jäkl. A my se vlastně o tu sbírku staráme,“ uvedl k historii sbírky Tomáš Krebs.
Kromě prohlídky exponátů si lidé můžou na modelu historické tramvaje vyzkoušet, jak se takový vůz řídil. Návštěvníci se také dozví mnoho o historii liberecké veřejné dopravy a osobnostech, které se o její rozvoj ve městě zasloužily. Jeden z informačních panelů například představí bývalého člena Boveraclubu Vladimíra Palečka.
„V šedesátých letech chtělo ministerstvo zrušit veškerou tramvajovou dopravu a chtělo ji nahradit autobusy. A táta, jelikož opravdu ty tramvaje miloval, tak celým svým srdcem bojoval, aby zůstaly zachovány. A to se mu podařilo,“ uvedla Hana Palečková, dcera Vladimíra Palečka, která byla na slavnostním otevření nového pavilonu.
Technické muzeum se nachází v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů. Otevřeno má každý den mimo pondělí, a to od deseti do sedmnácti hodin.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Vajglovné‘ zbytečně administrativně zatěžuje obce. Je potřeba mít jednodušší systém, říká sociolog
-
Bílý dům chce přeplatit Dánsko. Odhaduje náklady na ovládnutí Grónska
-
Pět obviněných v kauze Motol je dál ve vazbě. Soud teď dvěma z nich zamítl stížnosti proti ní
-
Ipsos: Volby by vyhrálo ANO. Polepšily si Spolu a SPD, hnutí STAN mírně oslabilo