Jablonecká škola pro děti s mentálními a kombinovanými vadami má plno. Mnoho dětí musí odmítat

23. červen 2015

Praktická a speciální škola v Jablonci nad Nisou je na hranici svojí kapacity. Přitom dětí s mentálním postižením a kombinovanými vadami stále přibývá. Mnoho malých klientů tak musí praktická škola odmítat, přestože by chtěla pomoci. Děti s handicapem sice mohou v rámci začleňování chodit do běžných tříd na klasických základních školách, podle speciálních pedagogů to ale není vždy pro děti nejlepší řešení.

Děti sedí kolem stolu a spolu s paní učitelkou sypou hlínu do velké kulaté skleněné nádoby. Budou chovat žížaly. Dětí s handicapem žije kolem nás spousta. A přibývá jich, říká ředitelka speciální jablonecké školy Fronika Burešová.

Spolu s civilizačními chorobami přibývá ve společnosti handicapovaných dětí. Ty s lehčím postižením mohou chodit do klasické základní školy.

Trendem poslední doby je takzvané začleňování, tedy přítomnost zdravých dětí a handicapovaných spolužáků v jedné třídě. Jako každá věc to má svá pro a proti. A těch proti je často víc, svěřuje se Fronika Burešová.

Za svoji desítky let dlouhou praxi má zkušenosti s tím, že děti, které přejdou z běžné třídy do speciální, se cítí najednou mnohem líp. Tedy ve chvíli, kdy se rozkoukají a pochopí, že mají najednou úplně jinou péči.

„Sledovala jsem ty děti, které přišly ze základní školy – seděly zaraženě, nepřihlásily se a jen čakly na pokyny. Je to tím, že ty děti byly odsunuté někam a čekají, kdy na ně bude čas. A u nás pak úplně rozkvetly – začaly se usmívat, začaly být spokojené, najednou dostaly jedničku, protože ty nároky jsou mnohem nižší a ty děti byly šťastné.“

Začleňování může být výhodné, speciální školy ale mají a vždycky budou mít svoje důležité místo.

„Víme, že je škola na hraně kapacity. Je ve dvou budovách v centru města a já si myslím, že to pro tento druh školy není vůbec dobré. Proto mezi našimi a školskými objekty hledáme řešení,“ vysvětluje primátor Jablonce Petr Beitl z ODS. Jedná s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou za Starosty a nezávislé. Oba politici věří, že najdou řešení, jak navýšit kapacitu jablonecké speciální školy co nejdříve.

„Liberecký kraj řeší s Jabloncem, který je majitelem těch objektů, nějakou dohodu o majetkoprávním narovnání, protože ty budovy jsou vevnitř dobře vybavené, mají skvělý personál, ale je potřeba do nich investovat a chápu, že ten majetkoprávní vztah, kdy kraj platí víceméně symbolické nájemné za ty budovy, že to není pro Jablonec právě ideální,“ dodává hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

autor: sas
Spustit audio