Hrad Seeberg na Chebsku láká návštěvníky na historický nábytek, kapli a unikátní černou kuchyni

3. prosinec 2024

Nedaleko západočeských Františkových Lázní stojí v obci Poustka nad údolím Slatinného potoka středověký hrad Seeberg z přelomu 12. a 13. století. Jako většina hradů zažil období slávy i úpadku. Těžce ho poškodila třicetiletá válka, kdy ho vypálili Švédové. Po druhé světové válce byl dokonce určen k demolici. K tomu naštěstí nikdy nedošlo, hrad se podařilo opravit a zpřístupnit pro veřejnost.

Středověký hrad Seeberg se nachází uprostřed regionu, který se kdysi nazýval Egerland, tedy Chebsko. Tento historicky významný kraj, jehož kořeny sahají až do dob Svaté říše římské, ukrývá bohaté kulturní dědictví. A hrad Seeberg je jedním z mála dochovaných ministeriálních sídel.

Vstupní část tvoří předhradí, kde je možné si prohlédnout patrovou barokní stodolu s výstavou egerlandského nábytku. Vedle stodoly se pak nachází věžový špýchar, který sem byl převezen ze zaniklého statku v obci Mlýnek. Dále je tu kůlna s výstavou zemědělské techniky 19. století a holubník.

Barokní stodola je původní stavbou hradu, spolu s čeledníkem, který slouží jako pokladna a zázemí pro návštěvníky. Zbývající objekty sem byly dovezeny, aby dotvořily atmosféru hospodářského předhradí.

Samotný hrad Seeberg, vystavěný na skalním ostrohu, sestává ze dvou paláců, románského z 12. století a gotického ze 14. století. Tyto stavby pak byly v 16. století propojeny renesančním křídlem s arkádovou chodbou. Při prohlídce se podíváte například do bývalé hradní kaple, spižírny nebo netradiční černé kuchyně, která dodnes odráží kouzlo dávných časů.

Chebský nábytek zdobí i rytířský sál

Hrad těžce poškodila třicetiletá válka, kdy ho vypálili Švédové, ale díky úsilí tehdejšího majitele Víta Dětřicha ze Steinheimu se ho podařilo obnovit. Po druhé světové válce ale zpustl natolik, že byl v 80. letech minulého století určen k demolici. Jeho záchrana patří k pozoruhodným příběhům, kdy studenti chebského gymnázia v čele s Milanem Maňákem odvrátili jeho zánik.

Po rekonstrukci, kterou zajistilo Muzeum Františkovy Lázně, byl hrad roku 1990 zpřístupněn pro veřejnost. Od ledna 2024 spravuje hrad Seeberg Městské kulturní středisko Františkovy Lázně. Navštívit ho můžete až do 15. prosince, vždy od pátku do neděle. Poté se jeho brány znovu otevřou až první březnový víkend.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.