Herec Vojtěch Vodochodský: Písničku Knoflíky lásky si teď zpívám každý den

15. červen 2022

Nadějný herec v minisérii Iveta, kde ztvárnil zpěváka Petra Sepešiho, a syn známého kuchaře a moderátora Ivana Vodochodského. Podobu s otcem byste ale jen těžko hledali.

Písnička Knoflíky lásky a další hity Ivety Bartošové Vojtěcha Vodochodského minuly, protože je velmi mladý. „ Já jsem ročník 94, takže jsem ji začal vnímat až kolem roku 2000. Tehdy ani ne tak jako zpěvačku, ale jako tu, která se objevuje v bulváru. Až zpětně jsem si doposlechl její písničky.“

Před castingem na roli Petra Sepešiho si jeho postavu studoval z informací na internetu, z videí na YouTube a na konkurzu zpíval právě Knoflíky lásky. Písnička ho moc nenadchla, ale teď je vše jinak. „No, můj šálek kávy to nebyl, ale teď už víceméně jo. Zpívám si ji každý den, mám ji úplně zafixovanou,“ přiznává s úsměvem.

Byl pohybový analfabet

Podobně jako Petr je i Vojtěch blonďák, ale jinou velkou podobu mezi nimi nevidí. Musel se učit i poněkud prkenné držení těla, které bylo pro zpěváka typické. „No, to není těžký. Já jsem taky byl takovej pohybovej analfabet, ale na DAMU to ze mě vymlátili. Takže jsem pozoroval jeho tempo, rytmus těla a snažil jsem se najít nějaký těžiště. A to těžiště jsme hledali i s režisérem.“

Proč minisérie o životě Ivety Bartošové vlastně vznikla, Vojtěch Vodochodský neví. Myslí si, že asi jako potřeba pocty Ivetě a možná i jako zadostiučinění toho, co se jí dělo kvůli médiím. Režisér série Michal Samir sice prý už delší dobu přemýšlel, že by měl něco ohledně zpěvačky natočit, rozhodla ale až její sebevražda. „On měl premiéru svého filmu Hany v kině Lucerna a právě v ten den Iveta spáchala sebevraždu. Řekl si, že je to znamení a chytil se toho. Scénář psal dlouhý léta a potom ho s Matějem Chlupáčkem zrealizovali.“

První tři díly série celý život Ivety Bartošové nepokrývají, končí někdy v 80. letech. Mohou se diváci těšit na pokračování? „Doufejme, že ano. Je to ve hře,“ říká představitel Petra Sepešiho a doufá, že by se případně v dalších dílech mohl objevit, tedy alespoň ve vzpomínkách Ivety Bartošové. Jeho role totiž tragickou smrtí zpěváka skončila.

Nový Král Šumavy

O práci se Vojtěch Vodochodský bát nemusí, patří aktuálně mezi hojně obsazované herce. Jak sám spokojeně říká: „Jdu z role do role, i když jsou mezi nimi samozřejmě časové prodlevy.“ Brzy ho uvidíme také v seriálu Davida Ondříčka Král Šumavy, který byl v květnu dotočen a měl by být uveden na podzim.

Alex Mynářová a Vojtěch Vodochodský

Krále Šumavy natočil už v roce 1959 režisér Karel Kachyňa. Nové zpracování v režii Davida Ondříčka nebude podle Vojtěcha Vodochodského tak úslužné k režimu, ve kterém vznikal původní film. On sám si v něm zahraje roli nejlepšího kamaráda převaděče Josefa Hasila, kterého ztvárňuje Oskar Hes. „Shodou okolností je Oskar můj velmi dobrý kamarád i v reálu, takže se nám to spolu hrálo moc dobře.“

Podle vizáže by mladého herce nikdo nespojoval s jeho slavným otcem, hercem moderátorem a kuchařem Ivanem Vodochodským.

Stává se mu často, že si jména syna a otce lidé nespojí? Předhazoval mu někdo rodinné vztahy například při studiích na DAMU? Nejen to uslyšíte v záznamu pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.