Heligonkáři z Čech a Slovenska na 2. setkání v Uherském Brodě

Heligonka je jedním z nejoblíbenějších lidových nástrojů, protože v rukou mistra dokáže nahradit celý orchestr. Podobá se harmonice, ale harmonika to není, mnohem blíže má k dechovým nástrojům. O její prapůvod se přou Rakušané, Němci, Slovinci a Češi.

Na Slovensko se dostala z Čech, ale právě u našich východních sousedů dnes zažívá nevídaný boom. Co všechno umí heligonka, ukázalo Mezinárodní setkání heligonkářů v Uherském Brodě, které založil uherskobrodský starosta Ferdinand Kubáník, sám heligonkář. Kouzlo tohoto lidového nástroje se přímo na setkání snažila odhalit Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.